Inlägg från: August Moon |Visa alla inlägg
  • August Moon

    Hemlig vigsel

    Vi kör en lightversion av hemligt skulle man kunna säga. Vi gifter oss bara vi två i Las Vegas. Först bokade vi allt, och de enda vi har sagt det till är våra föräldrar och så är det tre tjejkompisar till mig som vet. Anledningen till att kompisarna vet är att jag vill kunna dela förväntan och det härliga pirret i magen med ett par väninnor och liksom bolla den förväntansfulla stämningen.

    Att vi bestämde oss för att berätta för föräldrarna var för att jag misstänkte att mina kanske skulle reagera negativt, och jag ville inte behöva tillbringa vår bröllopsresa med att fundera över deras reaktion. (Känner mig själv och vet att jag är en inbiten grubblare.) Nu gick det över förväntan, så det känns bra! Blivande makens pappa har dessutom cancer och det är inte säkert att han klarar sig fram till slutet på augusti, men nu får han i alla fall veta att vi har vigseln inbokad detta datum, vilket glädjer honom.

    Om det skulle råka slinka ut till en eller annan mer så bryr vi oss inte så mycket, helt enkelt. Kollegorna, släkten och majoriteten av vännerna kommer ändå att bli överraskade, så vi räknar med att det blir ett stort avslöjande även om en eller annan sitter på förhandsinfo. Vi resonerade som så att hålla det hemligt för ALLA krävde större ansträngning än vi orkade med.

  • August Moon

    Klaradal: Tack, detsamma :) Tycker att ert upplägg låter kanonmysigt, med bara några få som ni verkligen känner er bekväma med. Tufft att stå upp för sitt val tycker jag, när man nästan vet att det kommer bli bråk, som jag tolkar det som att du utgår från. Tror det är superviktigt att inse att man inte kan göra alla nöjda och att det inte är ens ansvar att göra det heller!

    Vi är OK med att det kan komma att sippra ut lite... svärmor lär berätta för några i sin släkt men det bryr jag mig inte så mycket om. Är mest mån om att hålla min egen släkt "in the dark" för att jag inte vill att de ska lägga sig i eller bli påverkad av dem i de val vi gör. Och eftersom min släkt använder facebook i betydligt högre utsträckning så är det bra om inte alla våra vänner vet av det skälet.

    Idag var vi och beställde ringarna och det känns så himla bra, men samtidigt den där hisnande känslan som du beskrev längre bak i tråden, att man inte kan fatta att man lägger så mycket på ett icke-bruksföremål. Våra hamnade på 11 000 nåt tillsammans, vi har ju liksom haft flera bilar som varit fullt kördugliga som inköpts för ungefär den summan! Men tänker som vi, ringarna ska man ju hela hela livet. (Kan ju säga att man inte får en bil som håller hela livet för 11 papp, därav att vi haft flera :P)

Svar på tråden Hemlig vigsel