• gesslan

    Hur många alternativ ska man ha?

    Vi var iväg idag och kollade på ett ställe att eventuellt ha middagen på och det kändes kanon på många sätt! Vi funderade då lite efteråt på hur många ställen man egentligen ska kolla in med risk för total kluvenhet! Hur gör ni andra? Som det ser ut nu har vi 6 st inbokade visningar till de kommande två veckorna. Är det kanske smartare att istället bara köra på om det kändes helt rätt med det första?!

  • Svar på tråden Hur många alternativ ska man ha?
  • ThereseV

    Jag skulle kolla dom andra också. Även om det känns väldigt rätt nu så kanske någon av dom andra är ännu bättre. Ofta så kan man ju ha missat något som gör att lokalen inte passar så bra och det kan behövas att man får jämföra med något mer för att inse det.
    Vi kollade nog på 3-4 lokaler totalt och såhär i efterhand är jag väldigt glad över att vi inte "nöjde oss" med dom första, trots att vi var jättenöjda där och då. Vi prelemenärbokade t.o.m den första och var helt övertygade om att det var där vi skulle vara.

  • TheD

    Vi valde ett ställe och det var bara det som gällde :)

  • daniiel

    Om ni utgår från en lista med saker, tex:
    - Pris (vad ingår i priset)
    - Storlek
    - Läge

    Kika bara på lokaler som passar in på dom kriterier och önskemål ni har för en lokal, för att inte sväva iväg alltför mkt. Om ni sedan då bara har en lokal som passar in på det, då är ju valet enkelt ;) Eller så får ni kika på sju lokaler som passar in på allt och då kan ni gå på magkänslan.

    Alternativt börja från andra änden. Kika på en massa lokaler och välja den ni gillar bäst. Efter det sätta antal gäster beroende på hur många som får plats i lokalen samt budget utifrån vad lokalen kostar.

    Det är svårt det där med lokaler. Där jag bor finns det extremt få lokaler att välja mellan och vi hade därför redan ganska bra koll på alla. Vi hade sedan ett maxtak på vad vi kunde spendera på en lokal samt att vi behövde en lokal som rymde alla våra gäster och så ville vi att lokalen skulle ligga inom ett visst område. Det gjorde ju att utbudet minskade ännu mer. Vi kikade på en lokal och bokade den direkt, men efter någon månad, så åkte vi och kikade på en annan (något för dyr och något längre bort än vi tänkt oss) och valde då att boka den istället.

    Den första lokalen bokade vi ca 5 månader före bröllopet och den andra ca 3 månader före, just precis i sista sekund innan inbjudningarna behövde skickas ut. Nu kan man ju tänka att "Åh, puh, vilken tur att vi hann byta lokal!", men med facit i hand, så skulle vi ha stått fast vid vår första känsla och haft bröllopet i den första lokalen vi bokade. Vi valde ju att kika på den allrra först av en anledning och man ska försöka lita på sin magkänsla.


  • gesslan

    Ja det är ju jätte svårt det här med lokal, men det kanske är lika bra att titta på de andra också som vi bokat in. Bara till hoppas på att beslutet blir enkelt ändå. Jag vet att minst ett ställe är "finare" än det vi redan fastnat för. Visserligen dyrare också, men känner jag mig själv rätt kan jag gärna fantisera iväg och det var därför det kändes så oväntat bra att ha fallit för det lite billigare alternativet. Kanske dumt att utmana!

  • PimPim83

    Vi hade egentligen bara ett alternativ eftersom vi redan visste att det var vår drömlokal. Efter att vi hade varit och tittat på det så kollade vi inga andra alternativ. Då ska jag tillägga att vi egentligen hade tänkt gifta oss i oktober, men eftersom lokalen redan var uppbokad alla lördagar i oktober ändrade vi vårt tilltänka bröllopsdatum till september istället. Jag kollade visserligen upp ett alternatiiv som jag mailade angående priser, men vi var aldrig där och tittade efter att vi varit på visning i drömlokalen.

    I ert fall hade jag nog kollat in alternativa lokaler också.


  • ThereseV

    Ett tips om man har lätt för att sväva iväg eller blir väldigt velig (som iaf fungerar på mig) är att precis efter man varit där skriva ner priset, vad man får och sedan två listor, en med allt positivt och en med allt negativt med lokalen. (och verkligen tänka till på det negativa..något som man inte tänker SÅ mkt på eller kanske tycker är lite charmigt kan bli ett riktigt problem när man inte längre är "nykär" i lokalen)  
    Sedan när man varit på alla så får man börja med att vara brutalt ärlig mot sig själv och plocka bort dom en eventuellt är utanför budget. Efter det har man bra listor att gå på, om man inte spontant känner i magen att DEN lokalen ska vi ha:)  

  • gesslan

    Ja, listor är bra! Vi kände oss lite fåniga igår när vi inte ens hade block och penna med oss. Tjejen vi pratade med frågade till och med om vi hade kamera med oss och det hade vi såklart inte. Hon tänkte nog att vi var lite oseriösa, men vi hade bara inte tänkt på det. Men inför dagens visning ska åtminstone blocket med! :)

Svar på tråden Hur många alternativ ska man ha?