• Chicita

    ha "fika" istället för fest/middag?

    Det är väl inte så ovanligt tycker jag.
    Konceptet kallas ofta för Te-bröllop Glad 

  • Chicita

    Nej jösses, man behöver absolut inte göra som alla andra... Skrattande

    Och fika efteråt kan vara hur lyxigt som helst, varför inte kolla om det finns någon som kan slänga in en plåt eller två med scones i ugnen strax innan ni kommer till festlokalen (eller tja dit ni ska vara) och bjud på te med nygräddade scones och hemkokt (eller köpt, men upphälld på "egna" burkar" Tungan ute) först. Och sen ett dignande buffébord med kaffebröd.
    Snacka om lyx liksom Solig 

  • Chicita

    Ett stort tips om ni ska ha det sent (eller tja egentligen så fort man inte bjuder på mat) är att på något sätt tala om det i inbjudan, så folket inte kommer och är hungriga för att dom antar att det ska bli trerätters eller buffé med varm mat som det "brukar" vara.

    Hellre att någon kanske tänker "men usch vad snålt och trist" och sen kommer dom till lokalen och möts av massor med bakverk att välja på Solig 

Svar på tråden ha "fika" istället för fest/middag?