Inlägg från: MariaMagdalena |Visa alla inlägg
  • MariaMagdalena

    Byte av efternamn

    Hur är det egentligen med passet om man reser utomlands precis efter vigseln? Vi kommer att resa samma dag som vigseln och komma hem en vecka efter, jag kommer att ta hans efternamn, finns det risk för att det blir några frågetecken kring det då vi reser hem om namnbytet har kommit in och registrerats? Eller är det bara om man blir misstänkt för nåt fuffens kanske som dom börjar rota i det

  • MariaMagdalena
    Tokig skrev 2012-07-26 11:24:18 följande:
    Det kommer aldrig hinna registreras!

    Men antingen kan ni ju be vigselförrättaren/prästen att vänta någon dag med att skicka in papperna eller så ta med vigselbeviset (en kopia) för säkerhets skull.

    Det viktiga är att det är SAMMA NAMN I PASSET och PÅ BILJETTEN... vad du sen heter egentligen kollar de ju inte upp. De gör ingen sökning mot folkbokföringen eller så.
    Ja men då så, då är det ingen fara
Svar på tråden Byte av efternamn