• Perioral dermatit och atopiskt eksem. Huden i ansiktet trillar snart av. 2,5 veckor kvar.

    Ons 20 jun 2012 02:42 Läst 49782 gånger Totalt 29 svar
    Visar endast inlägg av Anonym (Monsterface) - Visa alla inlägg
    Anonym (Monst­erface­)
    Återställ
    Ons 20 jun 2012 02:42

    Snart tar paniken över fullständigt.

    Jag gifter mig om två och en halv vecka och mitt ansikte håller på att trilla av.

    Jag har atopisk hud/eksem i grunden och har alltid haft en väldigt känslig hud, framförallt i ansiktet.

    Eftersom det är så och jag konstant behandlar med mjukgörande och annat brukar dock eksem- och urticariafria perioder innebära att jag har världens slätaste hud och inte har behövt träffa hudläkare på flera år.

    MEN så i vintras började jag få dessa helt jävliga miniblåsor runt munnen och ögonen. Jag sa till alla läkare "det beter sig inte som eksem" men de sa prompt att så är det och uppmanade att använda mina kortisonsalvor.

    Det blev bara värre och värre och tillslut sket jag i vad de sa och började använda steriodfria krämen Protopic trots att jag egentligen inte får använda den under sommarhalvåret. Det hjälpte bättre mot plitorna men förstörde som den alltid gjort helt min huds förmåga att känna kallt eller varmt. Den gör också allt hundra gånger värre de första dagarna och då jag försökte dricka alkohol på min möhippa blossade hela ansiktet upp och jag blev en officiell tomat.

    Så jag började istället googla mina besvär och hittade av Perioal dermatit. Det kändes som allt föll på plats.

    Efter att sjukvården flera gånger tappade bort min remiss till hud fick jag äntligen komma till hudspecialisten.

    - "Hej jag tror jag har Perioal dermatit alt. rosacea."
    - "Det tror jag med"

    ...

     Så fick jag en ny gel: Finacea, med uppmaningen "2 ggr per dag alt. 1 gång per dag om den irriterar"

    Har nu använt mig av denna en vecka och varje gång jag använder den känns det som att någon häller frätande syra i ansiktet. Det bränner, svider, kliar, hettar och svullnar outhärdligt i några timmar efteråt. (Ägnat nätterna på balkongen men fläkt i ansiktet) 
    På dagen fjäller huden i asniktet av, jag kan typ inte le för att det känns som att ansiktet ska gå sönder och huden hettar och svider. Vill bara sluta men överallt står det att det oftast blir VÄRRE om man avbryter behandlingen.

    Jag är helt utom mig! Hur ska jag göra?! Hur kan jag behandla detta djävulskap med min atopiska-hud i grunden?

    Jag vill kunna le, njuta och må bra och känna mig fin på mitt bröllop. Och kunna skåla i champange.

    Har så ont och känner mig så rutten.

    HJÄLP!

    Hittills: 

    Kortison - nix
    Protopic - nix
    Finacea - nix
    Nollbehandling - nix 

Logga in
Bli medlem
Svara i tråden...

Innehåll