Inlägg från: Väntar på något |Visa alla inlägg
  • Väntar på något

    Åsikter om blivande mannens klädsel

    Vi gifter oss den 12/6 ute på en ö med endast närmsta familjen närvarande. Jag har trots detta mindre arrangemang valt en "riktig" brudklänning. Ingen jättemaräng med släp men ändå en traditionell brudklänning. Nu undrar jag vad som är lämpligast för min blivande man att matcha till detta. Han är lång och stilig och trivs i både kostym och smoking.

    Vad är lämpligt rent etikettsmässigt? Jag har noll koll verkligen. Är det frack, smoking eller vad finns det mer för alternativ? Bröllopet är kl 14 på eftermiddagen om det har någon betydelse.

    Han har säkert koll på vad han vill ha men jag känner mig så okunnig på just detta. Är personligen väldigt förtjust i smoking men vet inte om det lämpar sig i sammanhanget. Tacksam för svar och tips!

  • Svar på tråden Åsikter om blivande mannens klädsel
  • Väntar på något

    Jag har hört att han pratat om frock coat eftersom hans bror hade det på sitt bröllop. Vad motsvarar det? Är det ungefär som frack eller mer "vardagligt"?

  • Väntar på något

    Min brudklänning är visserligen lång men ändå väldigt enkel. Skulle kunna tänka mig att vi skulle ha "kavaj" som dresscode om vi hade en stor fest och då är frågan vad som är lämpligast för brudgummmen? Ska brudgummen helst bara klä sig en klädkod högre än gästerna eller spelar det någon roll?

  • Väntar på något

    Om man helt bortser från etikett, vilket plagg (till brudgummen) skulle ni säga är mest klassiskt?

    Vi vill gärna ha något som inte styrs av modet och känns fånigt om 20 år när man tittar på bröllopskorten. Vad är mest klassiskt och gångbart över tid, frack eller smoking?

  • Väntar på något

    Tack för svaren! Då får det bli min personliga favorit smoking (hehe, eftersom jag bestämmer) Har alltid velat gifta mig med James Bond

  • Väntar på något

    Sara1976: Tror nog attt det blir att hyra smoking. Hade vi tänkt till hade nog blivande mannen köpt en smoking för länge sedan eftersom han använt smoking vid flera tillfällen senaste åren så det hade definitivt lönat sig.

Svar på tråden Åsikter om blivande mannens klädsel