Åsikter om blivande mannens klädsel
Vi gifter oss den 12/6 ute på en ö med endast närmsta familjen närvarande. Jag har trots detta mindre arrangemang valt en "riktig" brudklänning. Ingen jättemaräng med släp men ändå en traditionell brudklänning. Nu undrar jag vad som är lämpligast för min blivande man att matcha till detta. Han är lång och stilig och trivs i både kostym och smoking.
Vad är lämpligt rent etikettsmässigt? Jag har noll koll verkligen. Är det frack, smoking eller vad finns det mer för alternativ? Bröllopet är kl 14 på eftermiddagen om det har någon betydelse.
Han har säkert koll på vad han vill ha men jag känner mig så okunnig på just detta. Är personligen väldigt förtjust i smoking men vet inte om det lämpar sig i sammanhanget. Tacksam för svar och tips!