• Jvö

    Så förbannad

    Jag och min sambo har planerat giftemål den 31/ 2010 och lite smått börjat kolla runt. Sen läste jag en tråd här inne och blev nyfiken. Tråden handlade om att allting är dyrare om det heter brud, bröllops eller liknande före. Så jag kollade helt enkelt upp saker och ting. Här har ni hycklarna. Det första priset är påtalat bröllop när jag talade med "säljaren"

    Hotel för 2 nätter i finaste sviten 4800:-
    Samma hotel i samma svit under två nätter 4200:-

    Tårta 2000:-
    Samma tårta fast för en fest bara 1200:-

    Brudbukett, här fick jag till och med ut vilka blommor den innehöll. Pris 1000:-
    Samma bukett med där samma blommor efterfrågats 400kr

    Tjejens smink 1000kr med bröllop
    500 för samma sminkning

    Bröllopsuppsättning 2500kr
    Baluppsättning 1500kr skillnaden ligger i en halvtimmes jobb.

    Catering 200 per kuvert för buffe till bröllop och då ingår ingen personal.
    175 per kuvert för samma buffe till en vanlig "fest" utan personal

    Det går att fortsätta i evigheter men så länge man håller borta orden vigsel, bröllop, brud osv osv så kommer man undan rejält och det är ju verkligen mycket som kostar när man gifter sig och kan man spara genom att hålla inne ett ord så vet inte jag varför jag ska ge bagaren mer för tårtan oavsett tilltalsnamn.

    Jag blir så förbannad på dess blodsugare. För när man står där och ska beställa sin blomma så vill man ju heller inte verka snål. Det ska få kosta men bara för att det är bröllop så ska det inte få kosta mer än vad samma blomma kostat dagen efter.

    På hotellet var det nästan det bästa exemplet. Där sa man att andra natten blev billigare för att det inte var bröllopsnatten och jag blev chockad.

    Varför ska man suga ur svensson allt som går ?

    // Pengen

  • Svar på tråden Så förbannad
  • Ore
    Jvö skrev 2009-07-12 21:20:09 följande:
    Jag har förstått att många språkar för att det är merjobb med ett bröllop och i vissa fall har jag förståelse för detta som med blommor. Men om jag beställer en exakt likadan tårta med exakt samma upplägg efter bild så kan det inte skilja en krona, Det är precis samma tårta som om jag hade haft festen. Samma med hotel. Rummet görs inte finare för hotelgästerna bara för att dom är nygifta. Det är ju därför man väljer sviten, för att få ett fint och lite lyxigt rum redan i grunden. Att det sen springs med en fruktskål och en bit choklad för 5-600 kr är ju bara löjligt. Att dessutom kunna sätta ner priset bara för att andra natten inte är bröllopsnatten gör det än mer anmärkningsvärt. Jag accepterar dess hantlangare vars enda uppdrag är att suga ur konsumenten den sista möjliga kronan. Men bara för att jag accepterar så behöver jag inte förstå det, Många säger här att - Ja det är mycket mer jobb med en bukett eller en bröllopstårta, det tar mycket mer tid, det är mycket mer noga. Det ni också säger om man läser mellan raderna är så länge det inte är ett bröllop så är det lite "slopy", det spelar egentligen inte så stor roll om det är lite skav i kanten eller att det ser lite eljest ut. Det är ju ändå därför man betalar extra för bröllops(tillägget). Om man går efter erat upplägg så kanske man alltid borde säga att man ska ha bröllop för att då vet man att det görs ordentligt och noga om än att det kostar mer. Man kanske helt enkelt borde acceptera att det pris du först får inte är det riktiga priset. Det är bara ett ingångspris. För om du ska ha en ordentlig tårta så kostar den si och så mycket mer och det där priset är bara att glömma. Era resonemang står och faller på att en bagare skulle lägga extra arbete på likadana tårtor bara för att det är olika evenemang där dom ska serveras. För om det är så, då ska vi inte accpetera det första priset. Säg att det är bröllop oavsett, betala lite mer, och får en ordentlig tårta.
    Tja, jag tog upp några detaljer som kan göra ett hotellrum dyrare. Om det är sen utcheckning, så kanske städerskan måste jobba längre. Om det erbjuds frukost serverad i rummet så ska någon göra ordning den och gå upp med den. Rosenblad i sängen är ju romantiskt och fint, men någon ska sedan städa upp dessa, och få bort ev fläckar från lakanen... Det är saker som motiverar en högre kostnad.

    Och det är inte så att tårtan är slarvigt gjord bara för att det inte är till ett bröllop. I ert fall låter det märkligt med prisskillnad för något som är samma sak... I mitt fall motiverades prisskillnaden (totalt 1100 kr dyrare) med: hyra av ställning, hyra av box, tid för montering på ställning, konsultationstid (alla andra gånger jag beställt tårta har jag mest stått vid disken, kollat i en pärm, sagt att "en sån här tårta vill jag ha för så här många personer", det har skrivits upp i orderboken och så har jag fått välja "rosa marsipan och vita rosor, tack". Nu fick jag möjlighet att välja VILKEN rosa färg och hur många vita rosor och hur de skulle vara placerade och allt vad det nu var. (Hade visserligen inte varken rosa tårta eller rosor på, men ni fattar poängen).

    Återigen: Det finns ofta motiv för prisskillnader. Förstår man inte motiven så är det bara att ifrågasätta. Är man inte nöjd med svaret man får, så vänder man sig till någon annan. Vad finns det att bli förbannad över? Att folk vill tjäna pengar? Eeeeh, det vill väl alla?
  • AlaM
    Ore skrev 2009-07-13 08:46:25 följande:
    I mitt fall motiverades prisskillnaden (totalt 1100 kr dyrare) med: hyra av ställning, hyra av box, tid för montering på ställning, konsultationstid (alla andra gånger jag beställt tårta har jag mest stått vid disken, kollat i en pärm, sagt att "en sån här tårta vill jag ha för så här många personer", det har skrivits upp i orderboken och så har jag fått välja "rosa marsipan och vita rosor, tack". Nu fick jag möjlighet att välja VILKEN rosa färg och hur många vita rosor och hur de skulle vara placerade och allt vad det nu var. (Hade visserligen inte varken rosa tårta eller rosor på, men ni fattar poängen). Återigen: Det finns ofta motiv för prisskillnader. Förstår man inte motiven så är det bara att ifrågasätta. Är man inte nöjd med svaret man får, så vänder man sig till någon annan. Vad finns det att bli förbannad över? Att folk vill tjäna pengar? Eeeeh, det vill väl alla?
    Det som är dumt är ju att du i så fall "tvingas" vara petnoga bara fr att det är bröllop. Om man är ute efter ett enkelt bröllop där detaljer och "lyx" inte är viktiga alls så bryr man sig förmodligen inte om vilken rosa färg det är så länge som tårtan är god att äta. På samma sätt är jag inte intresserad av någon nggrannare konsultation gällande frisyr då det bara är hår, samma sak gäller med blommor. Kanske borde man låte bli att säga att det är till bröllop så man får normala grejer till normala priser. Men när man bor på liten ort och vill boka en frisör en lördag-morgon så frågar de ju liksom "jaha, ska du gifta dig?" Men det är dumt att det förutsetts att alla brudar är bridezillas
  • ElinochIan

    Ang. sminkning.. jag har själv sminkat inför flera bröllop. Det som skiljer är att det i en bröllopssminkning oftast även ingår en provsminkning! Man får alltså två sminkningar för 1000:-
    Samt att den anpassas för att fungera framför kameran.

    Elin

  • shakynose
    AlaM skrev 2009-07-13 10:07:58 följande:
    Det som är dumt är ju att du i så fall "tvingas" vara petnoga bara fr att det är bröllop. Om man är ute efter ett enkelt bröllop där detaljer och "lyx" inte är viktiga alls så bryr man sig förmodligen inte om vilken rosa färg det är så länge som tårtan är god att äta. På samma sätt är jag inte intresserad av någon nggrannare konsultation gällande frisyr då det bara är hår, samma sak gäller med blommor. Kanske borde man låte bli att säga att det är till bröllop så man får normala grejer till normala priser. Men när man bor på liten ort och vill boka en frisör en lördag-morgon så frågar de ju liksom "jaha, ska du gifta dig?" Men det är dumt att det förutsetts att alla brudar är bridezillas
    Som sagt, vill man inte ha en den extra service som motiverar det högre priset så kan man ju säga det. Man är inte en bridezilla för att man vill ha lite extra fin klänning när man gifter sig. Men jag sade det förut, om du kommer till mig och har en lite mer flexibel idé om vad du vill ha och kan tänka dig att klänningen anpassas efter vad jag har för material tillgängliga, så får du ju ett bättre pris. Självklart! Detta har dock ALDRIG hänt mig eller någon jag känner.

    En tjej som ska ha en balklänning ber att klänningen ska kännas lite afrikansk, och jag föreslår en detalj i leopardmönstrat tyg som jag redan har. En brud som ber om något liknande MÅSTE ha zebra-mönstrat eftersom det är deras gemensamma favoritdjur. Och det fattar ju jag också att det inte funkar med leopard då, så därför letar jag runt efter zebramönstrat tills jag hittar det. Det är inte hon som är en bridezilla, men kraven är lite annorlunda redan från början när det handlar om bröllop.

    Därmed inte sagt att det inte finns de som vill ha det där extra fastän det INTE handlar om bröllop. Men de får naturligtvis också betala för detta lilla extra, precis som den blivande bruden får.
  • Jvö

    Hej igen
    Jag har helt förstått att du är sömerska och syr klänningar efter dina kunders önskemål. Dock har jag aldrig sagt nått om klänningar överhuvetaget. Tycker precis som du att det är motiverat att ta en högre kostnad om kunden vill ha det där lilla extra. Men min fråga från första början och är fortfarande hur man kan ta ut ett högre pris som t ex bagare bara för att tårtan ska serveras på bröllop. Vi fråga om en tårta efter en bild. Tårtan var INTE efter egna önskemål, den var inte omgjord, det var inget extra tillagt eller borttaget. Bara en tårta efter bild och vi fick till vår förvåning två olika priser beroende på tillställning.

    Ore - Hotellet var dock det som facinerade mig mest hur man kan sänka priset så pass mycket. Jag också säga att det ENDAST ingick chocklad och fruktskål, Men det gör det båda nätterna. INGEN extra frukost eller några andra krusiduller. Jag tycker det är aningen mycket KANSKE i dina meningar. Städerskan kommer inte behöva jobba längre. Eftersom vi sover två nätter så checkar vi ut när man ska. Rosenbladen kommer vara av tyg för att risken att dessa färgar av sig är stor. Det finns fortfarande inte nånting som enligt mig motiverar det högre priset första natten.

    Jvö

  • shakynose
    Jvö skrev 2009-07-13 21:42:07 följande:
    Hej igenJag har helt förstått att du är sömerska och syr klänningar efter dina kunders önskemål. Dock har jag aldrig sagt nått om klänningar överhuvetaget. Tycker precis som du att det är motiverat att ta en högre kostnad om kunden vill ha det där lilla extra. Men min fråga från första början och är fortfarande hur man kan ta ut ett högre pris som t ex bagare bara för att tårtan ska serveras på bröllop. Vi fråga om en tårta efter en bild. Tårtan var INTE efter egna önskemål, den var inte omgjord, det var inget extra tillagt eller borttaget. Bara en tårta efter bild och vi fick till vår förvåning två olika priser beroende på tillställning. Ore - Hotellet var dock det som facinerade mig mest hur man kan sänka priset så pass mycket. Jag också säga att det ENDAST ingick chocklad och fruktskål, Men det gör det båda nätterna. INGEN extra frukost eller några andra krusiduller. Jag tycker det är aningen mycket KANSKE i dina meningar. Städerskan kommer inte behöva jobba längre. Eftersom vi sover två nätter så checkar vi ut när man ska. Rosenbladen kommer vara av tyg för att risken att dessa färgar av sig är stor. Det finns fortfarande inte nånting som enligt mig motiverar det högre priset första natten. Jvö
    Jag är inte sömmerska och jag har inga kunder. Så du har förstått helt fel. Jag pluggar till gymnasielärare och extraknäcker på nattklubb. Däremot så har jag utbildning och erfarenhet av att sy, och jag står för att det är en jäkla skillnad att arbeta med bröllopsrelaterade saker därför att det ställs andra krav på slutprodukten + en massa service runtomkring. Detta gäller i allra högsta grad för t.ex. blommor eller klänningar. Även om inte just DU har nämnt klänningar så har andra i tråden gjort det, och jag har uppmärksammat detta och förklarar det hela från min synvinkel.
    Det är ingen i tråden som sagt emot principen att samma produkt borde tinga samma pris, bara att du borde fråga efter en motivering till det högre priset och bedöma själv om det är värt. Sedan har vi radat upp exempel på rimliga motiveringar till att det faktiskt blir en merkostnad för de flesta bröllopsrelaterade produkter. Att du fortfarande tjatar om din tårta och hotellrummet är varken konstruktivt eller intressant om du frågar mig, gnäll leder sällan någonvart. Fråga konditorn och hotellmänniskorna om vad som motiverar det högre priset istället! Det skulle vara intressant att veta!
  • johanna anders

    Lyssna på den här:

    Ica Maxi hade satt ut sina priser på prinsesstårtor för 89 kr för 8-10 bitar. Jag ringde och frågade lite svävande om man kunde beställa tårta till en stor "fest" och vad de då hade för priser. han rabblade upp olika alternativ, 36-40 bitars kostade 400 kr, 18-20 bitars 209 kr och så hade de flera olika storlekar för x antal kronor.
    Jaha kan man välja vilken färg på tårtorna då? Ja, lila, rosa gul grön vad som helst säger han.
    Så ni har vit då =)
    Japp
    Jaha har ni någon tårtställning man kanske kan hyra av er så det ser lite snyggare ut?
    Ja vi har en som vi brukar använda till tex bröllopstårtor, den betalar man 500 kr för i deposit och får tillbaka dem när man lämnar tillbaka ställningen.
    Ahha låter bra så för ca 70 bitar blir det alltså 666 kr + 500 i deposit.
    Ja säger de.

    Sen när vi ringer och ska höra om den är klar och det på något sätt kommer fram att det är en bröllopstårta så säger en annan kille på bageriet att eftersom det är en bröllopstårta så kostar den 30 kr biten för han visste inte att vi redan hade fått ett pris av en annan person där för vår "fest" tårta.

    Nej de här summorna har jag fått för de olika storlekarna och så räknar jag upp de summorna jag fått första gången som jag har uppskrivet och de ursäktar sig generat över att jag redan hade fått ett annat pris.

    Så i det fallet var det exakt samma tårta men när de hörde ordet bröllop när den redan var klar skulle de ha 2100 kr istället för 666 kr.

  • shakynose

    Nä, fy så pinsamt för dem! Var det nåt tillfälligt erbjudande det andra priset du fått? Sådant måste man ofta påpeka flera ggr har jag märkt...

  • Jvö

    Helt otroligt. Det är verkligen sånt där jag menar. Det är så otroligt fult att försöka mjölka svensson på mer än man blivit lovad att betala.

    För det andra kommer jag givetvis stå upp för min sak men jag är inte ens när en beställning än. Jag står alltid upp för min sak oavsett vad det gäller.

  • tallkrogen

    Så min plan för vårt kommande bröllop är att inte säga bröllop, fest, fest, fest. Och det är det ju =)

Svar på tråden Så förbannad