• daniel2008

    Annorlunda förlovning... Sagan om Ringen tankar....

    Går i tankarna och funderar på en förlovning med min underbara flickvän sedan 4 år tillbaka. Vill gärna göra någon lite annorlunda förlovning så att den känns lite speciell och inte helt vanlig.

    Så tänkte att med tanke på att vi träffades första gången under bio-premiären av Sagan om Konungens Återkomst så fick jag en ide. Att istället för vanliga förlovningsrignar så skulle vi ha replikor i äkta silver av Arwens halsband och Aragorns ring. Hon skulle få halsbandet och jag ringen då för att symbolisera att vi tillhör varandra och är ett lika fint par som Arwen och Aragorn från filmen vi såg när vi blev ihop. Alltså ett halsband och en ring istället för två vanliga förlovningsringar. Sedan så får jag tänka ut något smart frieri med dessa smycken...

    Sedan när det blir dax för giftemål sä tänkta jag självklart att vi skulle kanske spinna vidare på temat om hon vill, men iaf så är det ju självklart att vi köper ordentliga vigselringar till bröllopet, man får ju inte göra om alla traditioner hur som helst ;)

    Jag tror iaf att det skulle funka då vi gärna vill förlova oss men inte har råd att skaffa riktigt fina förlovnignsrignar ännu. Så detta skulle ju vara ett perfekt tillfälle att förlova sig med något snyggt och billigt och sedan så kan vi köpa riktiga ringar till bröllopet när vi båda pluggat klart och skaffat jobb och pengar :)

    Vad tror ni om det? Skulle ni tycka att det var konstigt med en förlovning utan ringar? Det är ju sin kärlek man visar, så det bör ju gå bra att visa den med andra smycken än förlovningsringar, eller? Är jag helt ute och cyklar eller skulle detta verkligen vara en bra grej som skulle kunna funka?

  • Svar på tråden Annorlunda förlovning... Sagan om Ringen tankar....
  • Fenixx

    underbar tanke!!

    vi ska ha LOTR-bröllop själva. när vi förlovade oss så skrev vi på alviska i ringarna.

  • daniel2008
    Fenixx skrev 2008-04-26 18:23:14 följande:
    underbar tanke!! vi ska ha LOTR-bröllop själva. när vi förlovade oss så skrev vi på alviska i ringarna.
    Vad coolt :) Skulle också vilja ha bröllop med LOTR-tema. Hur hade ni tänkte genomföra bröllopet med LOTR-tema? Kläder, mat, musik och hela kittet eller bara lite LOTR på vissa saker? Blir väl svårt att få gästerna att komma med hobbfötter och alvöron ;) Kan ju lätt dra iväg med LOTR-tema kan jag tänka mig...

    Hade ni något mer LOTR-aktigt vid förlovningen, eller var det bara de alviska inskriptionerna?
  • daniel2008

    Efter 11 år är det min tur skrev 2008-04-26 18:09:50 följande:


    Jättefina halsbandet är skit snyggt!
    Ja det är verkligen vackert. Tror faktiskt jag ska köra på denna ide. Tror det viktiga för min flickvän är att vi vet att vi är förlovade och älskar varandra, inte resten av världen vet det. För det är ju inte alltid man ser en ring på fingret men ett Evenstar halsband lär man då inte missa :)
  • Joji

    OM ni nu vill ha ringar också, så kan du ju köpa billiga silverringar? Finns fina sådana också... Så kan ni byta till andra senare, om ni vill!?

    Men halsbandet är verkligen fint!

  • Fenixx

    nej på förlovningen var det bara det vid ett ställe med otrolig utsikt över skog och vatten.
    just för våra gäster så kommer vi ange det som önskvärt men frivilligt. har svårt att se min morfar komma uppklädd så, men vore fräckt.
    vi har även med lite medeltid också så det ger större utbud för klädsel för dem. kommer ge tips vart man kan köpa, hyra, sy själv.
    är ett tag kvar, men så mycket det går så ska det gå i temat är det tänkt. bla kläder, musik, färgtema osv

  • daniel2008
    Joji skrev 2008-04-26 18:50:16 följande:
    OM ni nu vill ha ringar också, så kan du ju köpa billiga silverringar? Finns fina sådana också... Så kan ni byta till andra senare, om ni vill!? Men halsbandet är verkligen fint!
    [/citat]

    Ja det skulle ju kunna vara en bra ide. Hittade dessa:
    www.guldshop.com/singelsamboring-p-289.html

    Skulle det funka att ha en sådan för både henne och mig eller är det bara en ring för tjejer? Är lite dålig på det här med ringar för killar och tjejer :( Så hjälp skulle verkligen uppskattas och behövas :)
    Fenixx skrev 2008-04-26 19:09:08 följande:
    [citat]
    nej på förlovningen var det bara det vid ett ställe med otrolig utsikt över skog och vatten. just för våra gäster så kommer vi ange det som önskvärt men frivilligt. har svårt att se min morfar komma uppklädd så, men vore fräckt. vi har även med lite medeltid också så det ger större utbud för klädsel för dem. kommer ge tips vart man kan köpa, hyra, sy själv.är ett tag kvar, men så mycket det går så ska det gå i temat är det tänkt. bla kläder, musik, färgtema osv
    Haha ja kan se framför mig min pappa i hobbit-fötter och kläder :D Det låter ju som ett riktigt drömbröllop, får hoppas jag får möjligheterna att ha något liknande när det blir dax :)
  • Fröken Larsson

    Oj, jättebilliga. Är kostnaden per par alltså?
    Intressant länk det där, hittade en hamrad silverring med cubic zirconia-sten som ser ut EXAKT som min vitguldsring med diamant - men för 423 kr i stället för 4500 kr. :-O

Svar på tråden Annorlunda förlovning... Sagan om Ringen tankar....