Inlägg från: Fd februaribrud |Visa alla inlägg
  • Fd februaribrud

    Examensfest...

    Kör EN fest och utgå från att vuxna människor klarar av att uppträda just vuxet. Tala om i förväg om för dem att du förväntar dig att de klarar av detta.

    Det är de som har skilt sig - inte du. Du har inte ansvaret för deras relation till varandra, det får de själva klara av. Förvänta dig inte att de kommer att vara SÅ hjärtliga mot varandra, men utgå från att de åtminstone kan vara artiga mot varandra + deras nya.

    Mormor är en skvallerkärring - inte du. Förmodligen VET alla redan hurdan hon är. Skuggan faller alltså på henne och inte på dig. Varför ska du skämmas över någon annan? Låt tanten skämmas för sig själv - det är inte ditt ansvar!

    Kör på en fest om det är det du vill. Njut och ha kul, men ta inte på dig ansvaret för hur andra har det/hur andra beter sig/vad andra säger och gör osv.

    Precis som Norrskensflamman säger så kan du inte fortsätta att dela dem för resten av ditt liv. Bjud helt enkelt båda - Och skulle någon av dem ha problem med det, så får de väl helt enkelt låta bli att komma. Ställ krav på att själv få styra ditt liv. Detta är väl ett bra tillfälle att introducera ett nytt "beteende" i er nya familjekonstellation? (Inför stundande bröllop, barndop etc)

  • Fd februaribrud

    Ursäkta Norrskensflamman, men skulle det inte vara rejält oförskämt att inte bjuda med föräldrarnas nya till en fest??? (Ja, givetvis om det är seriösa förhållanden, vilket jag har tolkat att det rör sig om i detta fallet) Om båda föräldrarna dessutom har valt att gå vidare med nya partners finns det väl heller ingen anledning att tassa på tå?

    Jag tycker fortfarande inte att Tanja ska ta på sig ansvaret för att föräldrarna ska ha det bra under hennes kväll. De fyra "föräldrarna" får väl för sjutton bjuda till och agera vuxet och se till att festföremålet - Tanja har det bra.

    Tanja, klargör för dina föräldrar hur du ämnar göra och skulle det inte "passa", så får väl personen i fråga hemma istället för att få förstöra din examensfest. (Men då vet du ju sannolikt också hur de kommer att agera den dagen du ska gifta dig också...)

Svar på tråden Examensfest...