• Linum

    Fikasugna bröllopsplanerare i Göteborg?...Del 4

    Den berömda gamla tråden tillbaka i samma tappning som innan!

  • Svar på tråden Fikasugna bröllopsplanerare i Göteborg?...Del 4
  • Nickes fru

    Bauti: trist med oljesprayen!!! Var det en sån där OBH Nordica??
    Du borde ringa dem och säga detta!! O hoppas de kan tapetsera om ert kök!!!!

  • Carma07

    bauti: Jag skulle frågat dig om såpbubblor om hur mycket som gick åt, men nu har jag redan handlat. Tyvärr inte lika fina som dina utan det blev champagneflasor och glas. Sedan fyller vi ut med ris iaf. Tråkigt med ditt kök. Går det att rengöra en elprodukt?

    Tezz: Jag mailar en karta till er.

    Nickes: Jag är inne en kortis. Ska bara hämta lite kaffe så jag orkar kvällen/natten.

  • Carma07

    Jag har tänkt på en sak. När man gifter sig så ordnar man en in himla massa saker för att man ska vara sitt vackraste jag på bröllopsdagen. Och så sabbar man allt dagarna innan med att stressa runt, slänga i sig slarvlunch, hälla i sig kaffe och nästan struntar i att sova. Jag förstår nu varför man som brud får lära sig att använda consealer. Ringarna under ögonen blir mörkare för var dag. Men vi jobbar hårt idag och imorgon för att komma i säng tidigt imorgon. Så här trött som jag är nu vill jag _inte_ vara på lördag.

  • Carma07

    Och lustig måste jag säga att igår när jag snurrade runt med en massa ärenden sprang jag ju på Tezz och idag när jag snurrade runt på stan så sprang jag på Addiz. Och det bara några minuter efter jag hade fått ett sms.

    Hmm, försvann ni nu när jag tog kaffepaus?

    Tältet är uppe och bord och stolar är snart här. Gardinerna som jag klippte isär till bordsdukar har jag snabbt och enkelt pressat in kanten på och sömmen syns knappt på andra sidan så det räcker så. Skönt att det gick så lätt. Jag börjar äntligen få en bild så jag kan åka och inhandla det sista imorgon för dekoration.

  • TezzAmore

    Carma: Låter som att ni verkligen börjar komma igång!

    Bauti: Var det en OBH Nordica?

  • TezzAmore

    Concealer, bruden bästa vän! Hahaha!

    Ja, du Carma... även om ni har massor att göra, försök att hitta en lugn stund imorgon kväll... ta ett glas vin och bara slappna av tio minuter innan du går i säng... det behövs för att varva ner!

  • Nickes fru

    Lilleman vaknade fick rusa iväg

  • Carma07

    Tezz: Ja, det börjar bli riktigt roligt nu ju. Så dags. Men det jag oroar mig mest för är faktiskt inte regnet utan kylan. Det är inte speciellt varmt ute på kvällen. Var ute i tältet nu vi niotiden för att känna efter. Sedan kommer ju tältet att värmas upp av folket och ljusen, men vi får nog titta på någon värmare iaf. Vi har hela tiden hoppats och litat på att sommaren skulle komma igång.

  • Nickes fru

    Carma: HÅller med Tezz, ta ett glas vin imorgon och bara slappna av... vi bestämde pizza o slappa i soffan kväll på fredagen innan och de hann vi (nästan) med. Kändes skönt iaf!

    Carma: (om det var du som frågade) vi köpte ett sån där Sia brudpar på Mio i Frölunda

Svar på tråden Fikasugna bröllopsplanerare i Göteborg?...Del 4