Lite efterrätter. Glasserna kan göras i portionsformar/glas istället för i en stor
Citron- pch marängpaj i glas
8 digestivekex
250 g mascarponeost
1 äggula
0.5 dl vispgrädde
1 tsk vaniljsocker
1 msk lemon curd
rivet skal av 1 citron
3 msk socker
3 msk pressad citron
2 äggvitor
1 dl socker
Sätt ugnen på 225. Krossa kexen lägg i botten på glasen. Vispa marcarpone, äggulan och vispgrädden. Tillsätt vanilsocker, lemon curd, citronskal, socker och citronsaft. Fördela i glasen. Vispa äggvitorna med sockret. Lägg marängsmeten överst. Grädda i 15 min. Servera genast.
Hallondessert
3 dl hallon
4 dl maränger
2 dl vispgrädde
Vispa grädden. Mosa 4/5-delar av hallonen. Blanda alla hallon med grädden. Krossa marängerna grovt, blanda i grädden. Ös upp i skålar och servera genast.
Hallon- och apelsinparfait i chokladform
Till chokladformen
175g vit choklad
1 msk vatten
15g smör
Till parfaiten
250g färska hallon (det går med frysta, tinade och avrunna)
1 msk flytande honung
1 dl strösocker
0.75 dl apelsinjuice
1 stora äggvitor
0,12 tsk salt
1.5 dl vispgrädde
Smörj en kakform med löstagbar botten med olja. Smält chokladen tillsammans med vattnet. Rör i smöret. Skeda i och fördela chokladen jämt i formen. Låt kanterna vara ojämna upptill. Ställ formen i kylskåpet medans parfaiten görs. Passera hallonen genom en sil. Rör ner honungen i puren och ställ åt sidan. Smält sockret i kastrull tillsammans med juicen på låg värme. När sockret har smält koka häftigt i 3 min. Vispa under tiden äggvitorna till ett fast skum. Häll genast i den varma apelsinsirapen under vispning. Fortsätt att vispa tills smetan är tjock. Blanda försiktigt ner hallonpuren. Vispa grädden tills den blir tjock och rör ner även den. Häll parfaiten i den kylda formen och frys i minst 5h. För att få ut den ur formen värm med en varm handduk utan på.
Lyxröra med chokladsås, glass och maräng
1 dl vispgrädde
0.5 påse maränger
1 liter vaniljglass
Smält chokladen, blanda med hälften av grädden. Vispa resten av grädden. Blanda.
Lyxröra med jordgubbar och lemoncurd
4 msk lemoncurd
2 dl vispgrädde
0.5 påse maränger
1 liter vaniljglass
1 paket jordgubbar
200 g blockchoklad
Tina jordgubbarna om de var frysta. Vispa grädden. Blanda.
Risglass
5 dl mjölk
1 dl grötris
1 vaniljstång
1 blötlagt gelatinblad
1 msk honung
1.5 dl socker
1.25 dl grädde
Koka upp mjölk, ris och uppsnittad vaniljstång. Låt sjuda tills konsistensen blir som en gröt. Ta bort vniljstången och tillsätt övriga ingredienser. Låt kallna. Häll upp i en form och ställ i frysen.
Semifreddo
200 g hasselnötter
2.5 dl socker
3 msk vatten
4 äggulor
0.5 dl socker
4 dl vispgrädde
4 äggvitor
0.5 krm salt
Sätt ugnen på 225. Rosta hasselnötterna i 3-5 min. Koka en karamell av socker och vatten i ca 15 min. Blanda nötter och karamell. Bred ut på en oljad plåt, låt kallna. Mixa till grova bitar. Vispa äggulor och socker pösigt. Vispa grädden hårt. Vispa äggvitor och salt till ett fast skum. Blanda det vispade försiktigt. Lägg hälften av nötkrosset i botten på en form. Häll på glassmeten. Toppa med resten av nötkrosset. Ställ i frysen i minst en timme.
Zabaione
4 äggulor
2-4 msk socker
4 msk vitt vin eller cider
Vispa ihop allt i en kastrull. Värm i vattenbad, vispa hela tiden, tills det tjocknar. Servera med frukt och bär.