• joy

    Kinaklänning skicka bild?

    Hej tjejer Ni som skickat bild på en klänning till något kinaföretag som ni vill ha uppsydd skulle ni kunna visa en kopia eller ett exempel på medlet ni skickade till företagen? Eller berätta hur ni gjorde? Skrev ni på bilden? Hur förklarade ni? Vad fick ni för svar? Vilket företag skickade ni till? Var det lätt att kommunicera? Är det nån ni verkligen INTE rekommenderar som blivit helt fel? Jag vill skicka in en bild men vet inte riktigt hur jag ska förklara detaljerna, eller var jag ska skicka Skulle vara stor hjälp!

  • Svar på tråden Kinaklänning skicka bild?
  • Tokig

    Jag skickade både bilder och berättade i text. Korta meningar. Så enkla ord som möjligt. Och jag försökte, när det var möjligt, backa upp det med en bild.


    T ex Short train (brusch train) - see attached picture 1 och så hade jag döpt bilden på det korta släpet till 1


    På bilderna hade jag ritat circlar runt det som var viktigt, t ex en röd cirkel runt släpet om det var det jag ville att de skulle efterlikna.


    Resultaten kan du se här:


    http://www.brollopstorget.se/Annonser/90458?ref=%2FAnnonser%2F%3Ftrade%3D%26text%3D%26category%3D%26area%3DJ%25F6nk%25F6ping%26x%3D46%26y%3D11


    http://www.brollopstorget.se/Annonser/90456?ref=%2FAnnonser%2F%3Ftrade%3D%26text%3D%26category%3D%26area%3DJ%25F6nk%25F6ping%26x%3D46%26y%3D11


    Lycka till.

  • joy

    Jätte fin :) Fick du precis som du ville?

  • daniiel

    Som sagt, jag hjälper dig gärna att få till bild och text :) Det jag tycker är bra, är om man skriver och visar direkt på bilden + en separat förklarande text. Visst kan det funka att hänvisa till bilder, men det är lättare att det uppstår missförstånd då. Alltså, om man bara skriver vad man vill ha i en separat text och inte på bilden också.


Svar på tråden Kinaklänning skicka bild?