• Stike

    Borgerligt Linköping/Östergötland!

    Hej allihopa! Planerar att gifta mig borgerligt nästa sommar och behöver lite tips! Jag undrar om någon har tips på lokaler som är riktigt fina, inte i stan utan mer utanför kan även vara var som helst i Östergötland! Tänkte mig först herrgård men allt är så himla gammaldags, det jag sett hittills. Vi vet inte om vigseln ska hållas i samma hus som festen, utomhus på en fin plats eller där festen är. Sedan ska det vara borgerligt, jag är rädd att det inte ska bli lika fint. Jag skulle vilja att man får välja själv vad vigselförättaren ska säga osv. Vet ni om det är möjligt att välja egen vigselförrätare från ex familjen, om man kommer överrens med kommunen eller vad det nu är? Tipsa på nu!!!!!

  • Svar på tråden Borgerligt Linköping/Östergötland!
  • Memsan

    Vad det gäller vigselförrättare så vet jag ingenting. Men vackra ställen där du kan gifta dig borgerligt finns ju överallt. St Anna är vackert. Stegeborg har jag hört att folk har gift sig i ruinerna. Finns vackra herrgårdar som är morderna typ som Villa Fridhem. Där fick vi förslaget att vi kunde gifta oss i deras trädgård. Sen om du åker lite längre söderut så har du ju Visingsö & Vättern. Vad jag har läst på kommunens sidor så kan man få vilken borgerlig vigsel man vill. Vi ska också ha borgerlig vigsel, men vi gifter oss på himmelstalunds Brunnsalong som är en gammal 1700 tals byggnad som har vackra väggmålningar omkring. Väldigt tråkig på utsidan men nödvändigt då vi gifter oss mitt i vintern.

    Hoppas du hittar nåt vackert.

  • ofelia

    Om du vill ha någon från familjen som vigselförrättare måste denne först skaffa sig tillstånd från Länsstyrelsen att viga par. Det kan vara lite krångligt, så det är nog lättare att välja en befintlig vigselförrättare. Alla kommuner har sammanställningar på sina vigselförrättare, så det är bara att välja och vraka. Ofta har de ansvar för olika veckor men det går bra att höra av sig till vem som helst av kommunens vigselförrättare och boka just dem, oavsett om någon annan skulle vara ansvarig för den veckan.

    När ni valt och bokat en vigselförrättare planerar ni ceremonin i samråd med denne. Hur ni väljer att utforma vigseln är väldigt fritt, det enda som inte kan ändras på är lagtexten (som finns under borgerlig vigsel här på BT om du vill kika). Det går att göra en borgerlig vigsel hur romantisk, personlig och vacker som helst.

    Här finns mer info om vigselförrättarna i Östergötland: www.lansstyrelsen.se/ostergotland/Sv/manniska-och-samhalle/vigsel/Pages/index.aspx

  • Bobby

    Några tips på några riktigt fina lokaler runt i Östergötland: (alla ligger precis i anslutning till vatten)

    Marmorbruket precis utanför Norrköping. (min favorit!)
    http://www.marmorbruket.se/default.asp?HeadPage=464&SubPage=166&Br%F6llop+i+Kalkladan

    Husby säteri, utanför Söderköping:
    http://www.husbysateri.com/

    Borghamns vandrarhem, vid foten av Omberg:
    http://www.borghamn.com/

    Vill du ha fler tips så hojta till...

    Lycka till!

  • MsChevy
    Bobby: jag hojtar till!!! Letar efter en lokal med nåt speciellt runt Alvastra-Ödeshög-Vadstena. Har några lokaler på g, t ex folk parken i ödeshög samt slottsmagasinet i vadstena, men den ena har inget porslin, den andra saknar toalett o div. Vi vill gärna hitta fler lokaler, gärna nåt i stil med detta http://www.rosenhanska.se/bildgallerier  (lokalmässigt, catering o personal har vi). Tacksam för alla tips!
  • Amejuli

    Jag gifte mig borgerligt förra året och det blev minst lika vackert som ett kyrkligt (enligt mig iaf. :) )


    Det är svårt att få en vigselförrättare godkända (åtminstone i sthlm) då länsstyrelsen satt stopp för att numera godkänna folk mer eller mindre godtyckligt. Men vill ni ändå försöka med detta (kanske är det annorlunda hos er, eller kanske har ni kontakter? :P) så är det länsstyrelsen och inte kommunen som utser vigselförrättare.


    Däremot kontaktar man enklast kommunen om man vill anlita en vigselförrättare som står till allmänhetens förfogande då det ju ofta är förtroendevalda politiker som är utsedda som vigselförrättare. Det finns också en del mer eller mindre kända privatpersoner som valt att förrätta vigslar vid sidan om och för ett par år sedan gjorde en del rätt stor business av det. Sen beslutade länsstyrelsen att man inte längre fick ta betalt förutom för ex resekostnader. Kan ju vara värt att veta.


    Huruvida en vigselförrättare är villig att åka till en särskild plats eller göra en längre specialversion är upp till var och en. Ni kan ringa till er kommun och fråga om de rekommenderar någon som brukar göra sånt. Om inte kan ni ju be att få en maillista på de som är vigselförrättare på kommunen och helt enkelt maila dem personligen och förklara vad ni önskar. Hittar ni ingen ni kä'nner er trygg med kan ni också fråga i grannkommuner men då kan man ibland få betala en liten extra avgift.


    Vi hittade en i en grannkommun som var villig att genomföra vår utomhusvigsel enligt våra önskemål. Det är bara precis när det gäller själva frågorna (tager du o.s.v....) som det finns vissa regler kring hur man ska säga tror jag. I övrigt är gränserna få.


     


    Om ni behöver inspiration om hur en borgerlig vigsel kan utformas så kan jag skicka lite info om vår via ett meddelande. Vår var både ordentligt tilltagen och högtidlig i full mundering så att säga. :)


     


    Stort lycka till inför er vigsel. Kommer säkerligen bli alldeles underbar! :)

  • Stike

    Tack för svaren det uppskattas!

    En sak jag märkt är att många "lokaler" har matsal och "dansrum" separat och det kan jag inte alls tänka mig..
    Ser helst att där alla ska umgås, äta och dansa är ett och samma stora rum.

    Tips på sådana lokaler?

  • MsChevy
    Här är några lokaler:

    http://www.storgarden.com/index.html
      Rimforsa
    http://www.folketspark.se/index.php?option=com_content&view=article&id=65&Itemid=73  Gula paviljongen, Linköping
    http://www.livgrenadjarmassen.se/inc.aspx?ID=10  Officersmässen, Linköping (jättefina lokaler)
    http://www.stangsmagasin.se/
    http://www.vasterlosa.org/bygdegarden/
    http://www.hamnkallaren.se/
    http://www.bjarka-saby.se/
    http://www.villanatvidaberg.se/vhem.html
    http://yxnerum.se/
    http://www.sorbyherrgard.se/festvaning/index.html
    http://www.lokaldelen.se/foretag/%C3%96sterg%C3%B6tlands+L%C3%A4n/q_Festlokaler/1/?excludeZone=true&dominantCategoryIsLocal=Fest-%2C+samlingslokaler
Svar på tråden Borgerligt Linköping/Östergötland!