Vad krävs för en borgerlig vigsel?
Jag och min m2b gifter oss i mitten av oktober och det mesta är klart, vi har bokat kyrkan sedan flera månader tillbaka.
Jag börjar däremot känna nu att jag egentligen skulle vilja gita mig borgerligt. Nackdelen med detta är att vi inte har någon lokal som vi isf kommer kunna hålla vigseln i. Vi kommer ha festen i en bygdegård som vi kommer dekorera dagen innan inför middagen. Kan man ha vigsel på en scen inne i middagslokalen medans folk får typ mingla? eller blir det bara väldigt konstigt?
Utanför bygdegården finns det en vacker dansbana med tak. Nackdelen är att det inte kommer finnas stolar till alla om man itne bär ut de stolar som står inne i lokalen och sedan ber folk bära in stolarna efter vigseln. Men det känns som att det skulle bli lite tråkigt det med.
Velar och skulle vilja ha lite tips och råd kring hur man kan göra :/