• HLS

    att förbereda oförlovad... (varning, långt)

    Jag har aldrig varit intresserad av bröllop, vita klänningar etc. Men plötsligt finner jag mig själv här, läsandes alla blivande brudars inlägg.

    Jag (25 år) och min sambo (24 år) har varit tillsammans i 3 år, dock har det varit "a rocky road" och han har gjort slut två gånger. Inte pga bristande kärlek, utan snarare rädsla, panik, omogenhet. Det typiska alltså... Sedan ett halvår tillbaka är allt fantastiskt bra. Kärleken är nu kombinerad med tillit, kommunikation, hänsyn som inte riktigt fanns förut. Vi har bestämt oss för att vi ska vara med varandra helt enkelt.

    I juni ska vi åka till Kalifornien. Vi har pratat (skämtsamt) sedan i mars om att vi ska gifta oss i Las Vegas. Men nu, när resan är betald och vi är så jävla lyckliga så börjar jag tänka på det på riktigt... Plötsligt känns det jätteviktigt att vi gifter oss. Jag frågade honom häromdagen om det är bestämt att vi ska göra det eller om det bara är ett kanske. Och han svarade att det är ett ?inte helt bestämt?. Att jag behöver lita helt på honom och att vi måste vara helt säkra på varandra. Well. Det har han väl rätt i. Så jag försöker att inte tänka på det. Men det är svårt när han säger saker som ?en dag ska jag få se dig i vitt?, ?jag kommer att fria till dig när du är redo för det?, ?vill du ha elvis eller någon annan som präst?? och flera gånger kallar mig vid mitt namn med hans efternamn...

    Vågar inte riktigt prata om det med mina vänner heller, eftersom giftermål är nåt otroligt främmande i min vänskapskrets (plus att de också blir lite sura över att de inte kommer att få vara med på den eventuella vigseln?)
    Hoppas därför jag kan få lite råd här.

    Är jag dum i huvudet som så gärna vill det här?
    Borde vi vänta? Finns det någon poäng med att vänta när man har bestämt sig?
    Och praktiskt - hur långt i förväg måste man/kan man fixa hindersprövning?
    Alltså hur lång tid tar det att få hindersprövningen godkänd och hur länge är bästföredatumet?

    Igår var jag nära att kasta mig ner på knä och fria själv.
    (suckar och skakar på huvudet åt det fåniga hjärtat)

    Det här blev alldeles för långt men jag vore ändå tacksam för någon slags kommentarer.

  • Svar på tråden att förbereda oförlovad... (varning, långt)
  • vixen not a tramp

    Glömde säga att jag lagt er sida i mina favoriter...

  • Too Be  gift nu

    Mia.Maria
    Ja, det var helt kanon !

    Vi är verkligen helnöjda och skulle inte ha kunnat få det bättre hur länge vi än hade planerat - nu var det ju bara 4 månader och några dagar från att min man friade tills vi gifte oss:)

    Det enda som var lite tråkigt var att vi fick betala mer för korten än vad vi trodde från början.
    Men hade vi vetat hela priset från början så hade vi ändå betalat det för fotografen var helt kanon - man blev ju bara lite besviken när man inte var förberedd !

    Vi hade kanske kunnat få resa och hotell billigare om vi hade kikat runt mer och pressat priser - men vi ville inte lägga ner tid på det.
    Nu kostade boende, flyg och fickpengar totalt ca 45000kr och vi är kanonnöjda med allt som pengara har betalat!

    Vi har redan börjat spara för att åka dit igen och vi kommer att sikta på att spara ihop 50000kr nu:)
    Lite mer shopping är ju aldrig fel:)

  • vixen not a tramp

    Tack för svaret! I de 45000 ingick "weddingpaketet" för då 20000? Eller var det utöver? Vi hade tänkt spara ihop ca 20 000 var, då borde det ju räcka en bit...

  • vixen not a tramp

    Och tack TS för att jag får låna tråden lite...

  • vixen not a tramp

    Jag förstår verkligen att ni inte bråkade om den lite större avgiften för bilderna, de är supervackra! Som sagt, en stor inspirationskälla!

  • Too Be  gift nu

    Mia.Maria

    Jättekul att du gilade bilderna - själv är man ju lite hemmablind:):)

    Paketet på tillkom utöver dom 45000 och då ingick allt:

    präst, fotograf + förstorade kort + alla bilder på CD, fotoalbum, "certificate holder", brudbukett, champangeglas, caketopper och tårtbestick, videofilmare och dvd av bröllopet,tårta, "small reception", hämtning och avlämning med limo från och till hotellet och tilstånd för att vara i nationalparken.
    (kan ha glömt något:) )

    Men det finns verkligen alla slags paket i olika prisklasser och massor med olika kapell i Las Vegas - så det finns något för alla:)

  • vixen not a tramp

    Tack, då vet jag! Känns som att vi inte kommer komma sååå långt på våra 20 var ännu...men en bit i alla fall!

  • Too Be  gift nu

    Ni får tänka att när ni har sparat så mycket tillsammans så har ni inte så långt kvar !!

    Annars så behöver paketer inte vara så dyrt som vårt , det finns billigare hotell och flyg kan man säkert få billigare om man beställer på någon nätsida.

    Jag tror säkert att ni kommer en bra bit på väg med era pengar !!

  • vixen not a tramp

    Tack, det var snällt!
    Men, man är ju sån som vill ha ALLT...Vi får vänta lite till helt enkelt!

  • HLS

    räknade lite på budgeten här, om det kan vara intressant för Mia Maria:
    vi ska åka runt i california, nevada, arizona 26 dagar och sedan ta 2 dagar i chicago hyrbil och flygbiljetter är betalda och kostade 21000 för oss båda. själva flygbiljetterna 6700 per person med allt inräknat, men då bokade vi nästan 6 månader i förväg.

    vi räknar med minst 25000 var till allt annat (boende, bensin, mat, nöjen) men den siffran blir helt enkelt så mkt vi hinner jobba ihop!

    vi har tittat på de lite enklare vigselpaketeten, hade bara tänkt oss elvis, lite foton och sen iväg och fira själva :)
    men jag är plötsligt vääääldigt sugen på valley of fire...

    vi hade tänkt stanna 3 nätter i las vegas och sen dra iväg till grand canyon och sedan vidare ner till san diego.
    tycker Toobe-gift nu att las vegas förtjänar mer tid?

  • Too Be  gift nu

    HLS
    Vi kom till Las Vegas på fredagen den 5 maj på kvällen, den största delen av den 8 maj gick till vårt bröllop och sedan åkte vi hem på morgonen torsdagaen den 11 maj.
    Vi tyckte att det var lite för lite tid - just för att det finns så mycket att titta på.
    Hade vi haft det som ett stopp bland andra städer så hade det nog inte känts så.

    Men eftersom vi bara var i Las Vegas så ville/vill vi utforska det mesta och det hanns inte alls med under dom dagarna vi var där:)

    Vi gjorde vårt bästa och hade både blåsor på fötterna och träningsvärk efter låånga promenader på stripen.
    Sedan så hade vi tex. inte tid att se någon betal-show, vi var inte på någon nattklubb, vi hann inte kolla in alla hotell på stripen och vi glömde att boka middag på en av dom finare restaurangerna :)

    Men om allt går som planerat så kommer vi dit igen när vi har 2-årig bröllopsdag !

Svar på tråden att förbereda oförlovad... (varning, långt)