Blekingebrudar, var är ni?
Efterlyser blivande brudar i blekinge, hade varit kul med en BT-träff. Ge er till känna.
Efterlyser blivande brudar i blekinge, hade varit kul med en BT-träff. Ge er till känna.
Där ser man. Bodde eller bor? Det är väl inte någon som flyttat därifrån på länge?
Tyvärr måste jag erkänna att jag fortfarande inte riktigt vet vem du är. Jag associerar yngre barnbarn till hus nr 4 (Jag gissar att det är det huset), å andra sidan är det några år sen jag bodde hemma, så lägger man på dem stämmer det kanske.
Bor, det är helt sant. Han bor kvar. Jag var äldst i barnbarnsskaran, närmare bestämt ett år yngre än du (måste erkänna att jag smygtittat på er hemsida och det var då jag kände igen dig). Kommer ihåg att din storebror var/är superduktig på att spela fiol!
Aha, det är ju rätt mycket enklare om man har foto att titta på :).
Han är mycket duktig på att spela. Han och min lillasyster (tvärflöjt) spelade på vårt bröllop tillsammans med en kompis till oss.
Tror du kanske känner en gammal kompis till mig, Roselie, bodde längre ner på Baldersvägen.
Var gifte ni er? Var hade ni festen?
Läser man på hemsidan står det faktiskt :D
Vi gifte oss i Carl-Gustafs kyrka och hade festen i Siriuslokalen. Ligger ovanför (i samma hus) som Kinesrestaurangen på Kungsgatan.
Roselie? Oh ja, men det var väldigt länge sen jag hörde något om/av henne. Jag tror att mina föräldrar har tagit med saker till henne någon gång när de har kört till Uppsala. Kan det stämma? (eller blandar jag ihop saker nu?)
*skäms* Tittar mest på bilderna helt uppenbarligen...
Ja hon är i Uppsala men jag har inte heller kontakt med henne längre. Är färdig lärare tror jag...
Hur löste du allt praktiskt med frissa och dyl i Karlshamn? Utbudet är ju inte gigantiskt!
Jag åkte till Ronneby för frisör och smink. Det var inte den mest lysande idé jag haft eftersom det var tosiga bonnadan :D
Sinkösen är en kompis, så hon hade kommit vart som helst, frisören är hennes svåger det var därför jag valde så.
Brudbukett och coursage från vad floristen nu heter, på Ronnebygatan i alla fall. Blommor till bordsdekorationer mm köpte vi på torget. Beställde en vecka innan för att de skulle ha vad vi ville. En bukett med 160 röda rosor (när vi hämtade) är rätt häftig!
något mer du undrar? Det är lite svårt att komma på saker så här.
Det är lite klurigt tycker jag att hitta allt man behöver i en liten stad. Tårta och mat hur löste ni det? Hade ni många gäster?
Vi hade 65 gäster. Mina svärföräldrar känner en kock som lagade maten på plats. Tårta också från Ronneby, min mans kusin är gift med förra ägaren till ett konditori i Ronneby. Kusinen hade med tårtan när de körde till bröllopet.
Ågatan 12 har väl bra catering? Det finns ett bra ställe till, jag kommer inte på vad det heter. Systrarna nånting kanske, jag försökte hitta dem på eniro utan resultat. Jag kan kolla med mamma, hon vet.
Vi tänkte låna med oss lite folk från Växjö, där vi bor. Kanske tom anlita fotograf från Malmö och ta konsekvenser i form av dyr milersättning...
Ni hade löst allting väldigt bra verkar det som! Var ni nöjda med er stora dag?