• Carro77

    Restaurang SALT

    Hej alla Halmstadbrudar!
    Nu star det emellan tva alternativ vad galler festlokal, men det ar sa svart att bestamma sig. Vi har preliminarbokat bade Heagards Skafferi samt Restaurang Salt. Det verkar vara valdigt flexibla pa Salt, men om man vill hyra hela lokalen med plats for 120 gaster tar de ut 100 000 SEK. For oss som formodligen blir mellan 80 och 90 gaster blir det for dyrt. Maste dock kolla upp det hela lite narmare. Jag pratade bara snabbt pa telefonen igar med Palle. Man kanske ev. bara kan hyra en del av lokalen? Ar det nagon annan som ska ha festen pa Salt? Jag har for mig att ISLA skulle ha det, hur mycket betalar ni? Hyr ni hela lokalen eller bara en del? Vad ingar i priset? For oss verkar det som om allt ingar, men det blir ju for dyrt i varje fall.
    Tacksam for alla kommentarer och tips.

  • Svar på tråden Restaurang SALT
  • ISLA

    Vad man betalar är 500-700:-/gäst, och då ingår 3-rätters med dricka till(och kaffe till tårtan), lokalen, serveringspersonal...ja allt.

  • Carro77

    ISLA,
    det later ju jattekonstigt med tanke pa att de sa 100.000 for hela kalaset till mig nar jag ringde igar kvall. Kan det bero pa vilken tid pa aret man har tankt gifta sig? Jag ska personligen gifta mig i augusti och det ar ju hogsasong da. Jag tycker i varje fall att det later som ett otroligt hogt pris. Hur manga blir ni pa erat brollop?

  • ISLA

    Vi ska gifta oss i maj, men när jag träffade Palle och pratade med honom så sa han inget om något fast helhetspris eller att det skulle vara olika vilken tid på året man bokar. Vi blir 80 pers ungefär.

  • Carro77

    Jag far nog prata med Palle igen och forsoka fa klart for mig hur det fungerar. Vi blir 80-90 pers och det ar mojligt att han vill fylla salen med gaster for att tjana sa mycket som mojligt. Jag kan ju tyvarr inte prata personligen med honom, for jag ar inte bosatt i Halmstad. Hoppas att det gar att ordna i varje fall...det ar ju ett jattefint stalle!

  • ISLA

    Man bokar alltså inte bara en del utav stället, de stänger restaurangen för allmänheten.

Svar på tråden Restaurang SALT