Ok, ska forsoka svara pa dina fragor, faktiskt har jag jobbat som reseledare har nere sa jag har lite koll pa hur rummen ser ut i de hotell du fragar om! Om jag borjar fran borjan med hotellen sa ar nog new dolmen det trakigaste hotellet, har funnits ganska lange, fast det har kanske det basta laget av de tre du namnde. Fast jag ska inte doma det eftersom de haller pa att renovera (vet faktiskt inte om de ar klara med det an) Intercontinental ar helt nytt och frasht, rummen med stora, harliga sangar. Lite kasst lage, mitt i nattklubbs omradet (fast jag hade aldrig klagomal pa ljudniva, ska tydligen vara "sound proof") men det ar ju kanske inte sa kul att ha en hoper mer eller mindre ljudliga och kanske fulla manniskor aldeles utanfor hotellet. Riviera ar mysigt, ligger fint till MEN man har inga restauranger eller dyl i narheten utan man bor nastan ha bil (om inte man kan tanka sig att ata pa hotellet varje kvall). Vad galler bad sa finns bara takpool pa intercontinental, bade riviera och new dolmen har pool och privat strand. (tror rivieras ar privat) Inte for att jag vill forvirra dig, men om ni har sa mycket pengar att spendera som ni skulle fa betala pa intercontinental sa skulle jag istallet rekomendera hilton, corinthia St gorg eller kanske corinthia marina. Vet inte vilket bolag ni kommer med men dessa hotel ar jattemysiga. ligger i st julians utan att ligga precis inpa...man kan liksom ga runt och da slippa festprissarna. Att bo i detta omradet innebar dock att man bor valdigt centralt, har inte langt till nagot och bussarna gar relativt sent (till 23) ifall man vill ata i sliema eller sa, medans bussarna till bugibba slutar ga vid 21.30. I bugibba finns inget 5 *igt hotell an (om inte dolmen far det ioch med renovering) sa dolmen ar nog anda det basta alternativet dar uppe.
ang prisnivaer sa ar det ganska lika overallt. Just att ata ute kostar ju naturligtvis olika vilken sorts restaurang man gar pa, inte var pa on man ar. Daremot ar det mycket billigare att ata fisk om man aker ner till sodra delen av on (marsaxlokk och marsaskala). En pizza (om man ater pa restaurang)gar pa ca lm 3 och sen far du anvanda den valuta kursen du kanner for, jag raknar allmant pa antingen lm1=20-25 sek. Om man vill stanna till och ta en pizza slice (paminner lite om billys panpizza) pa en pastizzeria kostar det ca 35c (alltsa lm 0.35) . En flaska vatten i affar kostar ca 35-40 c medans lokalt ol kostar ca 50 c for en flaska (33cl) Kan rekomendera CISK. Jag shoppar mina klader i sverige....men det ar ju for att jag bor har och inte vill ha klader som alla andra har...fast allmant gillar jag inte att handla klader har, man maste fraga om allting, kan inte plocka och titta sjalv (speciellt vad galler skor, fast det koper jag anda...ar galen i skor:))Men det ar val som man ar van. Pruta gor man inte. Shoppar gor man i valletta eller sliema, fast det ar viktigt att inte glomma att man har siesta...sa antingen aker man nar de oppnar (vid 9-10) eller nar de oppnar igen pa eftermiddagen (16). Sondagar ar alla affarer stangda (forutom nagra turist affarer i turiststraken).
Dykning vet jag inte sa mycket om, sysslar inte med det sjalv, men det finns dykskolor och de tar aven med erfarna dykare ut pa utflykter om man vill. Dessa finns ibland via hotellen, eller sa hittar man nagot nar man ar har. Om du vill kan jag gora en forspaning och ge nagra hemsidor? Har ni cert?
Vad galler folket sa ar de flesta valdigt trevliga och hjalpsamma (fraga nagon pa gatan om vagen och de foljer med dig dit du ska) MEN som sagt....pa hotellen, restaurangerna och affarerna kan det vara lite si och sa....det ar viktigare att prata i telefon an att hjalpa en kund, viktigare att vika servetter eller vad man har framfor sig. Enligt min erfarenhet ar dock detta inte for att de ar snorkiga, utan helt enkelt for att det ar en annan kultur. har nere har kunden inte ratt tex. Man far ta det som det ar och inte vanta sig underverk.
Nu blev det langt :) Avslutar har sa kan du fraga mer om du har lust, men forhoppningsvis redde jag ut nagra fragetecken.
Anna