picknickmat
vi ska iväg på picknick nästa vecka efter sambons sista tenta. vad kan man göra för picknickmat som är nyttig och god? tips och recept tack!
/picknickpucken
vi ska iväg på picknick nästa vecka efter sambons sista tenta. vad kan man göra för picknickmat som är nyttig och god? tips och recept tack!
/picknickpucken
Fruktsallad som man skär i ordning och lägger i portionsburkar:
vindruvor
melon
clementin
äpple
(eller vad man tycker är gott)
Pastasallad (kan varieras med kyckling, räkor, ost/skinka, rostbiff, grekisk mm).
Kalla pannkakor (men det är förstås inte så nyttigt).
Hälsomackor (grovt bröd, skinka och grönsaker).
Yoghurt/smoothies
Choklad/kladdkaka bakad på kesella istället för smör/margarin.
Ha det så trevligt ute i det fria!
Melonbitar med lufttorkad skinka runt om (mums!)
Jag brukar göra en röra med fettfri majonnäs, creme fraiche, lite charlottenlök hackad, vit rom, och sedan varmrökt lax. Det är gott med något kryddgrönt i också. Salta och peppra efter behov.
Lägg röran i tunnbröd och gör rullar. Det är bra att slå in varje rulle i folie så det inte geggar iväg. ;)
kesoröra med pesto är gott i grovt bröd gärna med skinka oxå (eller byt ut keson mot kesella om du inte gillar keso)
grillad kyckling med rödlökringar,sallad och tomat på gott bröd - istället för smör och dressing på mackan rör ut mager cream cheese-vitlök med en aning salt och hackad rödlök