• litetmenbra

    Tips på historiska vigselplatser.

    Som det ser ut idagsläget kommer det bara vara jag min sambo och våra barn (då 9 och 6år) när vi gifter oss. Vi funderade länge på om vi skulle åka utomland för att gifta oss men det känn inte riktigt som VI. Istället skulle vi vill ha tips på platser/miljöer (typ slott, ruiner, stenlämningar) där det går att ha en vigsel. Vi bor i dalsland men har inget problem med att åka långt om rätt ställe dyker upp. Vi skulle föredra om det gick att ha en borgligvigsel men även en kyrklig skulle var okey (anledningen till att vi hellre har en borglig är att det skulle kännas konstigt att vigas av en annan präst en den som döpte våra barn, men eftersom vi inte vill ha vigsel här vi bor är ju det ett måste)

    Vi skulle upskatta om det inom några mils radier fanns möjlighet till lite lyxigare övernattning och god mat. 

  • Svar på tråden Tips på historiska vigselplatser.
  • Js Fästmö

    Carlstens fästning på Marstrand. Övernattning finns både på Grand, Villa Maritime eller spahotellet mitt emot på Koön. Man kan även ha middagen på fästningen om man vill. Sök på carlstens fästning så får du upp fina bilder på deras hemsida. Bohus fästning i Kungälv, Kanske ha middagen på Fars hatt? Där kan man även sova och det har typ funnits fån 1600-talet, hotellet alltså. ;) Går ju fort med E6:an.

  • Chicita

    Det finns ju massor. Glad

    Visby? Massor med kyrkoruiner exempelvis, och på Clarion Hotel Wisby finns också ett gammalt rum (Hansakammaren har jag för mig att det hette)

    I södermanland finns en hel del slott som man kan vara på.

    Utanför Falun finns ju Linnés bröllopsstuga. Det går att gifta sig där, men det är enbart på förfrågan. 

  • litetmenbra

    Tack så mycket ska genast kolla upp dem.

    Förstår att det finns hur mycket som helst det är  därför jag ber om hjälp eftersom vi bara känner till ett fåtal.  Har fått för mig att det är lättare att hitta ställe om man är ett större sällskap, men det kommer ju som sgat inte vi vara.
     

  • Chicita

    Jag tror snarare tvärt om. Om ni bara är ett litet sällskap så behöver ni ju inte oroa er så mycket om det är knöligt att ta er dit.
    Ni kanske till och med kan erbjuda vigselförrättaren skjuts (eftersom dom annars ändå ska ha reseersättning Flört )

    I Visby kan jag varmt rekommendera hotellet jag nämnde ovan för att sova på också. Det är väldigt mysigt och nu har dom precis byggt ut (eller tja byggt in får man väl säga, dom har lagt till huset bredvid också Flört )

    Precis bredvid hotellet finns Donners Brunn. En riktigt bra restaurang och bara lite längre bort mot Botaniska trädgården (som har en jättefin bröllopspaviljong förresten) så ligger Värdshuset Lindgården som nog har den bästa avsmakningsmenyn jag har provat på någon gång.

    Apropå historiska platser så går det ju faktiskt att vigas i Brudporten i Ringmuren också. Det är bara en öppning i ringmuren med havet på ena sidan och Botaniska trädgården på den andra. Glad 
    En kyss i Brudporten sägs ge tur och styrka kärleken mellan de som kysser varandra där... 

  • Js Fästmö

    Tror också det är enklare om ni är få. På marstrand kan de anpassa efter storlek på sällskap, oavsett om man har middag på Carlstensfästning eller på Grand. :)

  • Tessla

    Ja, Visby kryllar det ju av fina ruiner och platser... :)  Stora Karlsö är väldigt fint ställe, finns en grotta och en urfin fyr som skulle lämpa sig bra för en vigsel, en liten resturang på ön samt vandrahem eller lyxigare boende i fyren. Roma Kolsterruin ca 10 km utanför Visby är en av mina favoritplatser på jorden, det finns ett lugn där som jag knappt upplevt någonannanstas. 

    Älskar Gotland men om ni vill ha det lite för er själv skulle jag rekommendera ngn av alla fornborgarna på Öland. Eftersom Öland är 14 mil långt och max ngn mil brett så är det inte så långa avstånd alls.

    Lyxig boende finns i Borgholm http://www.guntorpsherrgard.se/, Färjestaden http://www.hotelskansen.com/,i Vickleby http://www.bopensionat.se/ och en hel del fler ... 

    Gråborg har både litet ruinkapell och gammal fornborg. http://sv.wikipedia.org/wiki/Gr%C3%A5borg

    Ismanstorpsborg i juni ger dig underbar lövskog och ängar täckta med orkideer. Inte så långt därifrån ligger hembygdsmuseet Himmelsberga där man kan ha middag och fest för mkt rimlig peng (vi kollade på detta alternativet först :) http://sv.wikipedia.org/wiki/Ismantorps_fornborg http://www.himmelsbergamuseum.com/
    Det är inte så långt till http://www.halltorpsgastgiveri.se/ en av de bästa resturangerna på ön. 

    Ektorpsborg är kanske mer "vanligare" då  men väldig häftigt mitt ute på Alvaret. http://sv.wikipedia.org/wiki/Eketorps_borg

    Källa g:a kyrka är hur fin som helst. http://sv.wikipedia.org/wiki/K%C3%A4lla_%C3%B6dekyrka

    Kapelluddden har en kapellruin http://alltpaoland.com/platser/kapelludden/

    Borgholmsslott http://www.borgholmsslott.se/

    Kalmar slott har en underbar liten slottskyrka och flera andra rum som skulle kunna fungera. http://www.kalmarslott.se/ 

    I Skåne kanske Ale stenar vore ngt, väldigt häftig stämmning och natur men lite svårt att få vara ensamma där, Glimmingehus ...finns hur många slott som helst :) och där är det nära till övernattning och resturanger typ överallt. http://www.ystad.se/kaseberga http://www.slottsguiden.info/slottdetalj.asp?id=117

    Ngt lite ovanligare kanske skulle vara visingsö eller ven ...men där har jag inte så många tips. 

    Lycka till !

     

  • Vichy

    Finns massa vackra historiska platser på Kinnekulle!

  • litetmenbra

    Tack så mycket för era tips. Ni har helt och hållet förstått vad det är jag är ut efter
     

Svar på tråden Tips på historiska vigselplatser.