Brudklänning till midsommar och fler frågor!
Hejsan!
Jag och sambon går i giftastankar men vill fundera ut ett tillfälle innan vi förlovar oss. Och då går tankarna till midsommarafton! De flesta är lediga, det är sommar och det blir inte lika lätt krystat med ett väldigt varierat sällskap!
Men då går mina tankar direkt till min drömklänning som jag redan har hittat. Med ett "kapell-släp" (tror jag att det heter på svenska). Problemet är att vi hade velat ha ett stort tält på trädgården med bänkar och bord uppradade inget golv och ingen fancy utsmyckning! Utan helt enkelt ett typiskt modsommarfirande med en "twist" (vigseln under dagen).
Jag har rejäla former nedtill. Så en empireklänning passar tyvärr inte mig. Annars var det mitt förstahandsval från början. Och jag vill gärna ha en lång klänning eftersom många andra förmodligen kommer ha på sig somriga knälånga klänningar!
Vad ska man ha för klädkod? Kan man ha kavaj ändå?
Tack på förhand!