• daniiel

    Sökes: En billig brun kostym!

    Var kan man hitta en billig, helst brun, kostym?

    Den ska inte vara till ett bröllop eller någon annan liknande tillställning, så den behöver absolut inte vara jättefin och i bra kvalitet och ha perfekt passform. Helst av allt ska den bara vara brun, billig och hålla ihop för en kväll.

    Någon som har några tips?

    Har försökt googla, leta på ebay och liknande.. men hittar som inget. Vi har kikat second hand flera gånger också, men alla som finns där brukar vara alldeles för små tyvärr.

    Men som sagt, alla tips mottages tacksamt :)


  • Svar på tråden Sökes: En billig brun kostym!
  • Koloratur

    Du skriver inte i vilken stad du är på jakt men i Stockholm kommer jag att tänka på Grosshandlarn som har billiga kostymer! Sedan finns alltid Dressmann! 

  • Lommila1

    Blocket? finns en hel uppsjö typ nya kostymer billigt

  • Sara 120707
    daniiel skrev 2012-04-18 21:20:22 följande:
    Har kikat, men det var inte lätt att hitta kombinationen rätt färg + rätt storlek tyvärr :(

    Jo ja förstår hur du menar, blocket o framförallt tradera är super om man tänker långt i förväg.


    Ta en kik några dagar i veckan och för eller senare kommer där upp vad man letar efter(fyndade precis en freebra för 30 kr), men det är inget för den som har tidspress

  • daniiel

    Vi har ingen direkt tidspress, för vi behöver den inte förrän i augusti, men då behöver vi den verkligen. Kan därför inte sitta och vänta på att en i rätt färg, storlek och pris ska dyka upp alltför länge, för vi (maken) vill ju inte stå där utan då. Vi håller ju dock koll, både där och i second hand butiker här där vi bor och håller tummarna :) Skulle dock vara skönt att hitta något snart, så man kan bocka av det, då vi måste hitta kläder till mig också och behöver sprida ut kostnaderna lite.


  • Amejuli

    http://www.suitopia.se/sv/


    Där kan man välja tyg och modell i vilken storlek som helst.


    MEN, inte så billigt direkt om man är ute efter riktigt billigt. Men de är ju verkligen inte dyrast heller.

  • daniiel

    Tack, men har redan kikat där :) Vill helst komma under 1000kr, eftersom den som sagt bara ska användas en kväll till en maskerad. Kikade på Bonprix, för de har kostymer för 550kr, men det fanns inga bruna där.

    Ingen som vet ifall de har bruna kostymer på Ullared? (eller säger man gekås?)


  • Sara 120707
    daniiel skrev 2012-04-19 00:24:35 följande:
    Tack, men har redan kikat där :) Vill helst komma under 1000kr, eftersom den som sagt bara ska användas en kväll till en maskerad. Kikade på Bonprix, för de har kostymer för 550kr, men det fanns inga bruna där.

    Ingen som vet ifall de har bruna kostymer på Ullared? (eller säger man gekås?)
    Vilken storlek har din man?
  • daniiel
    Sara 120707 skrev 2012-04-19 00:35:04 följande:
    Vilken storlek har din man?
    Han har två kostymer nu. Den ena är strl 60 och den andra 62. Jag antar att det är ungefär som XXL. Det är hans vanliga storlek. Han är lång och väldigt bredaxlad.
Svar på tråden Sökes: En billig brun kostym!