Hej!
Några tips, främst om Göteborg, kan jag bidra med. Eller ja, mat i Göteborg. :) Hoppas ni få en trevlig road-trip!
Några matiga tips:
Vill ni gå på trevliga indiska restauranger i Göteborg så rekommenderas Tre Indier (www.treindier.eu) samt Maharani (www.maharani.se/).
Vill ni ha något riktigt tjusigt så har vi ju några med stjärnor i Guiden, Thörnströms och Basement är de jag har besökt men Sjömagasinet ska ju vara något i hästväg, om man har råd.
Gillar man tårtor är sopplunch med tårtbuffe på Steinbrenner Nyberg, Östra Larmgatan (www.steinbrenner-nyberg.se/) en hit. Fina lokaler och goda tårtor.
Lunch utanför Göteborg avnjuts gärna på Laxbutiken (www.laxbutiken.se/) som finns i Heberg och i Ljungkile. Gott om än något avskalad miljö, men mycket trevligt när man är 'på väg'.
Sevärdheter:
Det finns ett flertal museer i Göteborg, så beroende lite på vad ni är intresseradade av kan ni välja och vraka. Själv uppskattar jag Röhsska designmuseeum (www.designmuseum.se/). Är det fint väder så kan man ta en tur ut till någon skärgårdsö och njuta av solen och klipporna, och kanske bada?
Trädgårdsföreningen (www.tradgardsforeningen.se/) är mycket fin park med ett stort växthus och ett riktigt mysigt café.