• Aleta

    Finns det någon mer som ska ha festen i partytält?

    Vi hade vår fest i ett partytält med golv, det var 10x12 meter, så samma kvadratmeteryta som ert. Vi var 120 personer och hade gott om plats för buffébord och även en hörna att ha trumset och sånganläggning färdigriggade så att sådant inte behövde göras efter att vi hade ätit.

    Vi tog undan de främsta borden för att få större dansgolv, men absolut inte allt. Jag upplevde att tältet var gigantiskt!

    Det jag har hört är att en kvadratmeter per person är rymligt. Ni borde till och med kunna få plats med runda bord (tar mest plats tror jag) och även låta dem stå kvar fast ni har dans efteråt. Kanske till och med en myshörna?

    Testa med att rita upp tältytan skalenligt på ett papper, klipp sedan ut borden i rätt skala och även stolar. Sedan kan ni möblera och se hur stort det blir och vad annat ni vill få in i tältet.

    Det var förresten väldigt fint att vara i tältet. Golvet gjorde hela skillnaden tyckte jag. Vi hade trägolv, men jag har även varit på bröllop där de har haft något slags jutesäcksgolv, det var också bra, fast inte till dans så klart, då var dansen i en annan lokal.

    Vi hängde även upp sådana där mygglampor i alla öppningar och hade en liten myggmedelsbuffé där man kunde förse sig. (Det verkar ha funkat eller också var myggen ganska lugna den dagen.)

  • Aleta

    Det är dyrt med tält, vi tog in offerter från 5 olika företag och det bästa priset (och bästa tältet) hade dessa.
    http://www.bsparty.se/talten.html
    De dyraste ville ha dubbelt så mycket, så det lönar sig att kolla runt.

    Jag vet inte hur en pressenning skulle funka som golv, kan det inte bli halt?
    Det mjuka golv jag har varit med om var som något slags grov jutesäck och det fungerade utmärkt trots ösregn.
     

  • Aleta
    SnartfruHultgren skrev 2011-08-03 22:47:41 följande:
    Nu har vi fått en offert på ett tält som är 8 x 12 meter 8900:- + golv 3360 :-. Det tycker jag är ett rimligt pris, fortfarande dyrt, men inte i jämförelse med rent-a-tent.

    Nu till min oro? Finns det risk att det blir för litet? Vi blir max 60 personer.  Vi vill ju ha ett litet dansgolv och så ska vi ha runda bord + honnörsbord.

    Om man ska ha 8 x 15 meter tillkommer 1600 kr för tältet, och sedan får man väl lägga till för golvet också antar jag.

     
    Det är ganska stort (bra pris förresten).

    Rita upp det på ett papper och placera in borden som ni vill ha dem. Då ser ni ganska tydligt hur mycket det blir över och om ni behöver flytta ihop borden eller ta bort några för att få dansgolvet större. 
Svar på tråden Finns det någon mer som ska ha festen i partytält?