Billig Lokal för 150 personer i Stockholms län!
Hejsan!
Jag och min kille ska gifta oss nästa år och jag vet att jag är i god tid men för att hitta en lokal så måste man väl boka året innan?
Vi kommer att ha ca 150 gäster. Budgeten är inte riktigt klar men man vill ju hitta det billigaste som finns.
Vi vill gärna ha i Stockholmsområdet där det ryms 200 sittande just för att vi vill ha dansgolv i samma rum. Det optimala skulle vara att hitta en stor och rymlig lokal som har en fin natur runt omkring. Slott är jättevackert men både dyrt plus att de brukar ha små rum så att dansgolvet oftast är i ett annat rum.
Det här vill vi ha:
Stort rum som rymmer 150 sittande med plats för dansgolv
Buffémat + tårta
Egen dryck
Helst DJ- och ljusanläggning
Öppet till 02.00
Serveringspersonal
Jag tror att det skulle passa våran budget bra om man kunde hitta paketpris så att p.p blev 700kr. Men som tidigare sagt vore det grymt om man kunde hitta billigare!
Jag vet att det finns många ställen inom industriområden som rymmer många och som ger ett bra personpris men problemet är omgivningen.
Har ni något tips?