• Anonym (syskonrivalitet?)

    syskonrivalitet på den yngres stora dag, LÅNGT

    Jag, lillasyster skall gifta mig om mindre än 1 mån.
    Till mitt dilemma.

    min dotter och kusin hade pratat om att vara brudnäbb.  Inget mer sagt om det.
    Dottern skall vara näbb, idag sa hon att kusinen inte vill vara blomsterflicka. Tittar förvånad då vi inte har diskuterat detta. Dessutom säger dottern att kusinen minnsan har en fluffig klänning.
    Tänker det gör inget kan fixa en lite fluffigare klänning åt dottern om hon vill.

    Nu till problemet. Systern ger oss i present fotografering dock skall al kontakt med fotografen gå via henne?
    Hon vill veta hur det skall poseras, vart, allt om hurdana bilder det skall vara.
    Inte nog med det.
    Hon pratar samtidigt efter jobbet om jag fixat frisör, barnvakt, om verkligen frisören är kompetent (nämligen en kompis till mig). Vart skall barna vara vid fotograferingen (med oss!) åran minsting kan minnsan inte sitta vid altaret vid oss under ceremonin?

    Sedan frågar jag hur det gick med hennes barns klänningar och får reda på att hon beställt en fluffig gräddfärgad,
    INTE VIT, klännning till sin dotter. Riktigt sådan som skall överglänsa mitt barn!
    Så typiskt henne! Sist vi pratade var det rosa, ljusblått som gällde.

    Jag sa att det är endast bruden som bär vitt, min dotter har en enkel gräddvit för att jag ville det.

    Hennes argument var denne är inte vit utan gräddfärgad! Sedan hade hon inte tid att prata.

    Skriver ett mail till henne att jag inte önskar obehagliga överraskningar och påpekar att det hör till god ton att jag endast bär vitt.

    När jag är och tränar ringer hon och pratar med karln och säger att hennes dotter kanske inte längre får komma på bröllopet? Hon gillar att klä sina barn fint ( men banne mig inte tar man överklär dom över brudens barn?).

    Problemet är som vanligt att hon inte är i rampljuset, enligt mig!

    Karln sa att hon kunde inte skicka tillbaka den nya klänningen till England.
    Sedan får hon ett utbrott och säger att vi borde meddela alla gäster om att inte bära vitt?
    Gråter i telefon så han blir helt obekväm.

    Hur skulle ni reagera?

    Jag sa till henne i telefon att jag bär gräddvit. Därefter hade hon inte tid o prata.
    Avskyr dramatik!

     

  • Svar på tråden syskonrivalitet på den yngres stora dag, LÅNGT
  • Anonym (syskonrivalitet?)

    Någon som har några råd?

  • zandri

    uch vilken dramatik! Förstår att det måste vara påfrestande för dig..
    Kanske kan du bara säga att efterssom du vill att barnet har en viss färg och klänning och hon då köpt en fel färg så kan ni stå för att köpa en ny klänning till barnet istället. Då kan hon ha sin gräddfärgade klänning någon annan dag, behöver inte skicka tillbaka klänningen och behöver inte stå för en ny klänning.
    Kanske kan fungera?

    Hoppas verkligen att det går att lösa, och att du slipper dramatiken från henne... Stå på dig!

  • Anonym (syskonrivalitet?)

    Annars brukar man kunna färga kläder eller hur?

  • zandri
    Anonym (syskonrivalitet?) skrev 2011-07-04 20:18:28 följande:
    Annars brukar man kunna färga kläder eller hur?
    Jo men det beror lite på vad det är för matrial. Vet du vilket tyg klänningen är gjord i??
  • BlackWIngedAngel
    Anonym (syskonrivalitet?) skrev 2011-07-04 20:18:28 följande:
    Annars brukar man kunna färga kläder eller hur?
    Inte alltid. Är det mixade material osv så fäster inte färgen lika. Och som en parentes kan du ju veta att det hör till etikettreglerna att gäster inte bär vitt, men det är inte ovanligt att brudnäbbar bär det. Sedan om ni hade kommit överens om något annat så ska ni naturligtvis gå efter det, men det är alltså inget konstigt med vitklädda brudnäbbar.

    Det låter jättetråkigt att du och din syster inte kan komma överens och självklart ska hon inte springa iväg och köpa klänningar som överglänser er dotters. Men i ditt inlägg låter det som om din dotter också gärna hade haft en sådan klänning? Finns det inte möjlighet för henne att få det? Jag menar inte att ni ska anpassa er efter systern, men om din dotter vill ha en sådan klänning så kanske det är bättre att båda får sådana än att båda ska ha enklare klänningar?
  • Anonym (syskonrivalitet?)

    Har ingen aning om vad det är för sorts klänning hon beställt. har äldre dotter så de kan inte byta.
    Tyvärr görs inte dessa riktigt fluffiga klänning i hennes storlek annars hade ordnat det.
    Hennes dotter är inte brudnäbb endast min. Detta gör det ännu jobbigare när "gästens barn" överglänser
    med råge.

    Försöker tänka på olika lösningar. Kunde jag hitta en klänning till min kanske båda kan vara näbbar annars blir det alldeles för stor skillnad mellan barna om de går bakom mig.

  • Allerts

    Vad tråkigt att behöva uppleva detta.
    Jag tycker din syster är riktigt ELAK. Så gör man bara inte. Jag tycker att du ska sätta ner foten och be henne sluta bete sig som ett barn.

  • Anonym

    Herregud... Är denna människa din storasyster???
    Jag tycker nästan att du får vara lite av en bridezilla i detta läget mot henne och förklara att ni hade prata om färgval innan hon köpte klänningen. Om barnet nu ska gå med i bröllopsföljet är det väl naturligt att man rättar sej efter bruden önskemå!!!
    Förklara för din syster att innan hon tar beslut gällande ditt bröllop så ska de i fortsättningen godkännas av dej så inte det händer något mer sådant här. Om du är riktigt fräck så spelar du på hennes känslor och förklarar för henne att du blir ledsen för att hon tar över ditt bröllop eller liknande. Säg att du vet att hon vill väl men du vill att det ska vara så som du tänkt dej.

    Hoppas att detta löser sej och jag tycker inte att du ska ge med dej.
    Kramar

  • BlackWIngedAngel
    Anonym skrev 2011-07-05 00:50:20 följande:
    Herregud... Är denna människa din storasyster???
    Jag tycker nästan att du får vara lite av en bridezilla i detta läget mot henne och förklara att ni hade prata om färgval innan hon köpte klänningen. Om barnet nu ska gå med i bröllopsföljet är det väl naturligt att man rättar sej efter bruden önskemå!!!
    Men systerns barn skulle ju inte gå i brudföljet. Jag hade också uppfattat det så först, men TS förklarade ju det i sitt senaste inlägg. Så då är det ju inte så konstigt om barnets klänning inte passar in i något färgtema eller att de väljer klänning efter eget huvud. Däremot är det ju inte okej att klänningen är vit i och med att barnet bara ska vara gäst.
  • Anonym (Överglänst)

    Förstår inte det här med att 'överglänsa' bruden.

    Jag skulle nog få lov att enbart bjuda fula människor på mitt bröllop för att inte bli 'överglänst'

    ..och allvarligt, det gäller ett barn? Jag antar att både du och din dotter kommer att vara strålande vackra dagen D, om din syster och hennes barn försöker vara fina de med -låt dom?

Svar på tråden syskonrivalitet på den yngres stora dag, LÅNGT