• Pinkgrape

    Ni som ska ha betalbar under kvällen...

    Ni som tänker ha betalbar på kvällen, där ni själva köper in drickat, vad kommer ni servera?
    Och hur mycket kommer ni ta betalt?
    Hur har ni löst det med bartender?

    Ni som har via resturang eller som kommer ha så att gästerna kan lämna valfri summa behöver inte göra er besvär. Inte heller ni som av någon anledning skulle ha invändningar mot en betalbars existens på en bröllopsfest, eller överhuvudtaget. Tack.
  • Svar på tråden Ni som ska ha betalbar under kvällen...
  • Debe

    Vi kommer se till att ha mycket sprit till drinkar. En vän till mig jobbar på bröllop varannan helg och hon berättade att de flesta vill ha drinkar efter middagen eftersom de förmodligen druckit vin och öl hela kvällen


  • Debe

    Kanske ska tillägga att vi ska ha bartender. Vi kommer skriva i inbjudan att vi har bar till självkostnadspris men sen ställa fram en spargris där de kan lämna valfritt alkoholbidrag som vi sen tar till resan. Vi ska köpa all alkohol i tyskland och jag har hört att man inte får sälja den. Förutom drinkar så kommer vi såklart ha öl och vin


  • Oniq

    I nuläget är det planerat med vin, öl och möjlighet till vissa drinkar.
    Vi har fyra bordsvärdar till resp bordstunga som har accepepterat att ta 2st 45min 'pass' under kvällen. På så sätt har vi någon som har koll på baren 20-02. Dom behöver inte 'stå' i baren utan bara hålla sig i närheten ifall någon skulle vilja handla.
    Vi kommer i grund att ta 20kr oavsett dryck, men så har vi en bunt med specialsaker som ger 2 för 1, halva priset, brudgummen bjuder osv

    (...sen så var det ju det här med rollspelstema.. ..man får ju lite specialfärdigeter som krögare också med den egna regelmodulen 'krögarens handbok', gästerna kan få testa sina färdigheter i 'köpslå' och 'övertala' m.m. )

  • Pinkgrape

    Vi är just nu i valet och kvalet om vi ska ha betalbar under kvällen, eller om vi bara helt enkelt ska be gästerna ta med sin egen dryck. Det de vill dricka efter middagen alltså. Öl, vin och alkoholfria alternativ kommer ju finnas till middagen.


  • Oniq
    Pinkgrape skrev 2011-04-14 08:06:18 följande:
    Vi är just nu i valet och kvalet om vi ska ha betalbar under kvällen, eller om vi bara helt enkelt ska be gästerna ta med sin egen dryck. Det de vill dricka efter middagen alltså. Öl, vin och alkoholfria alternativ kommer ju finnas till middagen.
    Vet inte vad ni har för gäster, men själva har vi valt betalbar för att kunna hålla koll på 'intaget' under kvällen. Dessutom så skulle det inte se så roligt ut ifall ens vänner kommer med systemet-påsar och det står plattor med öl här och var..  Men det är ju vad vi skulle kunna förvänta oss av vår bekantskapskrets.

    ..och en del energidryck.. ;)
  • Pinkgrape
    Oniq skrev 2011-04-14 08:16:47 följande:
    Vet inte vad ni har för gäster, men själva har vi valt betalbar för att kunna hålla koll på 'intaget' under kvällen. Dessutom så skulle det inte se så roligt ut ifall ens vänner kommer med systemet-påsar och det står plattor med öl här och var..  Men det är ju vad vi skulle kunna förvänta oss av vår bekantskapskrets.

    ..och en del energidryck.. ;)
    Hehe nej, det är klart. Jag är dock väldigt övertygad om att ingen skulle bli allt för förfriskad även om de fick ta med sin egen alkohol. Att det står systempåsar lite här och var i köksdelen, inte ute i själva rummet där vi ska sitta och äta, stör mig inte alls faktiskt. Senare när det är dags att plocka fram allt efter middagen, så lär det väl visserligen stå lite påsar framme.. men jag tänker bara "Vad gör det?".

    Samtidigt som det skulle vara smidigt att ha en bar där de bara kan köpa. Har dock så problem med vad man ska erbjuda där och hur mycket av allt man ska köpa in. Jag är rädd att vi inte ska ha råd att lägga ut pengar för all alkohol.
  • J och J

    vi kommer att ha betalbar till självkostnadspris.

    vi tänker försöka hitta två stycken som vill stå i baren för en slant. kanske mellan 19-24/01
    man behöver ju inte dricka sprit in i det sista...

    vi har tänkt ha öl och vin
    nån drink (mest troligt vodka och lingondricka. / vodka och blåbärsdricka) vi har norrlandstema
    kanske nåt att shota. typ nån likör.

    antingen tar vi typ 15kr/20kr för allt o sen jämnar det ut sig.
    eller så tar vi 10kr öl o vin och 20kr det andra.

    tycker det svåraste blir att räkna ut hur mycket man ska ha av allt!

    kan ni inte fråga om någon kan hjälpa er att lägga ut? 


    jagochminfina.blogg.se anvnamn: jagochminfina lösen: 9juli2011
  • MeahJ

    Vi kommer att ha en bartender efter middagen fram till 01:00.
    Vi kommer enbart att servera öl/vin/cider och alkoholfritt.
    Alkoholen köper vi från systemet, så det oöppnade som blir kvar kan vi lämna tillbaka!
    Vi kommer att ta 20 för all alkohol och det alkoholfria är gratis.
    Pengarna vi får in kommer att gå till vår bröllopsresa.

  • Höst2011

    Vi kommer inte att ha någon bartender. Litar på att folk är ärliga.
    Vi kommer att ta 10kr för all alkohol och alkoholfritt är gratis.
    Vi räknar inte med att gå plus, snarare tvärtom. Vi har mest betalbar för att vi annars vet att folk glömmer sina drinkar här och var. Känns onödigt att behöva slänga en massa öl och drinkar för att folk har glömt var de ställt dem. Men har de betalat 10 kr för dem håller de mer koll - vi har varit på 6 st bröllop det senaste året och det har inte varit gratis bar på nåt. Eller jo, några hade en viss drink var gratis - resten fick man betala för.
    Vi kommer att satsa på drinkar, men även ha någon bib och några plattor öl.

  • Beautiful Disaster

    Vi har valt att ha betalbar, kommer handla från Tyskland
    Vi kommer ta 10kr för öl, vin, shots och alkoholfritt alternativ
    och 20kr för drinkar då det behövs mer saker för att göra dom  

Svar på tråden Ni som ska ha betalbar under kvällen...