Hur gör ni?
Hej!
Vi har köpt nya förlovninsringar och vigselring. Blev nu lite kluven om hur man ska göra. Ska man ta de nya ringarna i samband med vigseln dvs att min blivande trär på både förlovningsring och vigselring och jag trär på hans vigselring/förlovningsring (han har bara en ring)?
Eller ska jag redan ha på min förlovningsring och han trär på vigselringen bara och jag trär på hans förlovningsring vid vigseln ?
Vi firar nämligen förlovningsdag idag och kom på att om man ska börja använda de nya ringarna så är idag en perfekt dag. Men frågan är om man ska använda de nya först på vigseldagen, eller om jag ska börja använda min och han vänta till vigseldagen eller om vi båda börjar använda de nya idag? (hans är ju färdiggraverad med vigseldatum redan)
Hur gör ni andra? och vad bör man göra?