• 1700tal

    Kinaklänningar och gaffel däremellan!

    Välkommen till tråden för oss som vill, ska, har beställt kinaklänning och gillar att prata om annat (annat bröllopssnack eller vardagsbekymmer) medan vi väntar på att det gyllene paketet ska dimpa ner i brevlådan...

    I denna tråd går våra beställda kinaklänningar som en röd slingrig tråd och däremellan fyller vi ut med underbart kackel, bilder och annat trevligt. ÖS på! Flört Och ställ nya frågor om kinaklänningar, här hjälper vi varann och har roligt samtidigt!

    Vi fyller även på med nya aktuella kinasidor här i trådstarten, så hittar du nya bra sidor - hojta till!

    Här finns en sammanfattande tråd med recensioner av de som redan har fått hem sina klänningar:

    www.brollopstorget.se/Forum-1-81/m3927196.html

    Några kinatillverkare:

    http://www.coralsbridal.com/
    http://www.landybridal.com
    http://www.sheshopping.com
    http://www.littlecoral.com
    http://www.milanoo.com
    http://www.millybridal.com
    http://www.mylove-bridal.com
    http://www.shopindream.com


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-01 19:57
    www.wholesale-weddingdress.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-03 14:31
    www.dhgate.com
    www.lightinthebox.com
    www.shopofbrides.com (har "real sample dresses")
    www.dragonorient.com
    www.lilywedding.com (bara "real sample dresses" vad jag kan se) Ej att beblanda med Lilly!

    Näbbkläder och accesoarer:
    www.wonderfuldress.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-03 14:42
    www.weddinggownswholesale.com
    www.helenebridal.com
    www.weddingdresschina.com
    www.micweddingdresses.com
    www.dress2sale.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-03 16:44
    För er som har bråttom! www.lilywedding.com har bara 15 dagars leveranstids för custom made strl inkl shipping!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-07 09:27
    szlongzhilian.en.alibaba.com/ (har "real sample dresses" och 10 dagars leveranstid)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-04-13 11:45
    På sid 127 finns en liten sammanställning över många av de klänningar som beställts i tråden under början av 2011.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-05-07 18:46
    www.weddingdressesonlinesale.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-06-01 16:25
    www.dressilyme.com

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-10-18 19:39
    www.daphnebridals.com/
  • Svar på tråden Kinaklänningar och gaffel däremellan!
  • NewYorkBrud
    NewYorkBrud skrev 2011-06-20 09:13:23 följande:


    Har redigerat lite på klänningen jag vill ha, förstår man vad jag menar??
    Ingen av er erfarna som kan ge mej råd för hur jag ska skriva och förklara när jag vill göra ändringar på en klänning???
  • 120530
    Love you til the end skrev 2011-06-19 16:55:10 följande:
    Oooh, behöver hjälp att bestämma mig nu. Har två klänningar som jag förälskat mig i, men kan inte riktigt bestämma mig för vilken jag vill ha. Lutar nog mot att det blir båda! Flört


    nr 1. Denna föll jag för först. Tycker den är sååå vacker. Men är väldigt nervös för att kvalitén inte kommer bli bra, och att det förstör hela klänningen :S



    Nr. 2. Denna är också fantastisk... men helt i spets... även här kan ju så sjukt mycket gå fel.

    Funderar på att beställa från Milly, då jag har för mig att man kunde välja tyg själv där? Är det väldigt dyrt? Hur stor pris och kvalitet skillnad blir det?


     


    Jättefina klänningar båda två, vi måste ha samma smak!
  • Malin24
    1700tal skrev 2011-06-20 12:16:27 följande:
    Nu har jag chattat med Milly, volangdrömmen är helt färdig!!!!! Hon skickar bilder så jag har dem i morg när jag vaknar och hon skickar iväg klänningen inatt!!  Cool
    Äntligen :) Den i spets som du visade tidigare idag var ju oxå superfin!!Hur ska du kunna väljaGlad?

    Äntligen passar min klänning, var så nervös igår men efter allt hårt jobb som jag lagt ned så visade vågen äntligen på -4kg så nu sitter den helt perfekt..så lyckligGlad

    Så kommer det här med underkjol, jag beställde en från Milly som går ut i kjolen men den funkar inte riktigt eftersom den dels är för kort så sista ringen kommer typ vid knäna..och så blir det knöligt i släpet. Några tips vart man kan köpa bra underkjolar?
  • Malin24
    Humlan skrev 2011-06-20 12:15:40 följande:
    Hej Brudar

    Nu är jag nere i götet hos mannen min Skrattande.Jag åkte i lördags kl 16 hit fast jag skulle vila den dagen och åka på söndagen. Men fick ett ryck å bara drog iväg, och såklart glömde en massa saker hemma Skrikandes Bla dom t-shirts jag köpte som bestman skulle ha till svensexan sen. Den riktiga

    Men den sk svensexan dom hade i lördags slutade illa för svärmor blev misshandlad av ett fylloRynkar på näsan och ni ska se hur hon ser ut Förvånad, men hon tänker inte polisanmäla honom fast alla säger åt henne att göra det ..
    HUR fegt är det inte att slå en kvinna.. usch blev så arg då jag hörde detta

    Så är ni i göteborg akta er för en som kallar sig Asplund , för då kan ni åka på en smäll..
    Nej men fy vad hemskt..
  • Malin24
    Pinkgrape skrev 2011-06-20 11:41:13 följande:
    Ja, det är klart att det tar ju ett tag att sy också. Har du någon bild på klänningen? Jag blir så nyfiken :)

    En blandning av dessa två är min tredje klänning som jag beställt




     




     


    Jag beställde den en fredag och redan på onsdagen efteråt skickades den! Väntar hem den nu under veckan och jag är så otroligt nervös. Hur kan det gå så fort?! Något måste ju vara extreeeeemt fel känns det som.


     


     


     


     


    augustibrud.bloggplatsen.se, lösenord när det behövs: Pinkgrape
    WOW vilken klänning, helt fantastisk!!
  • 120530
    Pinkgrape skrev 2011-06-20 11:41:13 följande:




     




     


    Du behöver nog inte oroa dig för att er lokal kommer kännas tom, din klänning kommer ju fylla ut den :) Ska bli jättespännande att se den!!
  • 120530

    Igår skickades min bolero och fuskpälsjacke ifrån lightinabox! Fem dagar före utsatt tid oxå. Håll tummarna för att de passar och att de är fina.


    Fick i helgen reda på att vi får lite oväntad sponsring till bröllopet ifrån både föräldrar och svärföräldrar, det kändes bra för då gör det inte så mycket att jag köpt två klänningar!

  • Pinkgrape
    Emma F skrev 2011-06-20 15:35:03 följande:
    Du behöver nog inte oroa dig för att er lokal kommer kännas tom, din klänning kommer ju fylla ut den :) Ska bli jättespännande att se den!!
    Haha ja, jag hade ju inte tänkt ha den klänningen på kvällen, utan bara i kyrkan. Hm. Men blir det lite folk, så får jag kanske tänka om :P
    augustibrud.bloggplatsen.se, lösenord när det behövs: Pinkgrape
  • NewYorkBrud
    Malin24 skrev 2011-06-20 15:28:09 följande:
    Äntligen :) Den i spets som du visade tidigare idag var ju oxå superfin!!Hur ska du kunna väljaGlad?

    Äntligen passar min klänning, var så nervös igår men efter allt hårt jobb som jag lagt ned så visade vågen äntligen på -4kg så nu sitter den helt perfekt..så lyckligGlad

    Så kommer det här med underkjol, jag beställde en från Milly som går ut i kjolen men den funkar inte riktigt eftersom den dels är för kort så sista ringen kommer typ vid knäna..och så blir det knöligt i släpet. Några tips vart man kan köpa bra underkjolar?
    wow vad bra jobbatr!!!!!
  • Love you til the end
    Emma F skrev 2011-06-20 14:58:24 följande:
    Jättefina klänningar båda två, vi måste ha samma smak!
    Haha, absolut! Extremt god smak alltså? Skrattande
    Försökte få hjälp av ena tärnan idag att bestämma mig, men hon vart lika kär i dem som jag är, så det blir till att beställa båda två!
Svar på tråden Kinaklänningar och gaffel däremellan!