Kinaklänningar och gaffel däremellan!

1700tal: Så här skrev jag någon gång igår:
"Ett rätt tråkigt, kanske, alternativ kan ju vara att ni avger löftena i lugn och ro bara ni två med de vittnen ni önskar en helt annan dag. Så du kan vara fullt medveten på själva vigseln. Och sedan kör ni välsignelse över äktenskapet med hela släkten, the wedding-show liksom, och efterföljande fest den dag ni först tänkt. OM du/ni nu vill köra beat the ångest-game. För DET kan väl släktingarna inte ha några åsikter om? Men jag vet ju inte om det tar bort något av pressen för dig iofs..."
ååh ååååh! DHL ringde precis. De är påväg till mig! Är alldeles skakig! Kan det vara.?
Landy sa ju att de skulle skicka min klänning runt den 10e, tolkade jag det som...
Hmm vad kan det annars vara? Datumet stämmer ju inte direkt...hmm nåja snart får jag se!
Min klänning (ja det var den!!!!!!!!) är som jag. Blir inte alls bra på bild. Men ska se om jag kan troll fram lite bilder då den hänger på galge.
Den är faktiskt riktigt fin. Den känns rejäl och mina ändringar är med. Jag bad om floorlength, utan släp. Jag bad om rak neckline istället för sweetheart. I första mailet bad jag om att få snörning bak. men i andra mailet några minuter efteråt bad jag de att göra den som den är på bilden istället.
MEN jag fick med snörning och dragkedja iofs. dragkedjan är i svanken typ. Men det gör mig ingenting alls. Tror det blir riktigt fint så också. Mi ursprungsklänning som ledde mig till denna klänning jag beställde hade snörning i ryggen som jag älskade Så det var väl meningen.
Har bara dragit på mig klänningen lite snabbt och den verkar passa. Är inte skylång och den ska nog gå och få ihop. (ska bara lära mig hhur man snörar en klänning först )
Det enda jag stör mig lite på dock är att underklänningen smiter åt mina ben, klänger sig fast liksom. Hur löser man det? Det är inbyggdunderkjol i den (inget jag bad om eller ens nämnts) och ev behöver den lite mera tyll i nederkant.
Sak samma med lite justeringar hos sömmerska så blir den säkert hur fin som helst!
Just det jag åkte på moms men ingen tull. så 125:- ska jag betala. Huu vilka pengar Så totalt än så länge (utan sömmerska) så kostar den ca 2450:- .
Här får ni en påminnelse om min inspirationsklänning tills jag fixat lite med galgebilderna.