Kinaklänningar och gaffel däremellan!
Halloj,
hoppar med stor iver in i denna tråden. Vad ska man annars göra i väntan på att älsklingen ska fria lixom?? ;)
Har spanat runt ett par dagar både här och på kinasidorna för att börja få ett hum om vad jag skulle vilja ha på dagen D (som förhoppningsvis infaller nästa höst..)
Har en hel massa frågor till er och med lite självinsikt så kan jag garantera att de kommer i huller om buller så ber om ursäkt för det redan nu *visslar lite försynt*
Lite info:
Vi har bestämt oss för att gifta oss på hösten när löven skiftar mellan gult och rött (bara att försöka ta reda på lite mer när det kan tänkas inträffa). Vi vill ha ett väldigt speciellt bröllop mao inget sommarbröllop med vitt/rosa/ljusgrönt och jordgubbstårta för vår del. Nej, lite mer dramatiskt och speciellt. som sagt höstbröllop med rätter som innehåller vilt, svamp, mörk choklad, chili ja ni förstår. troligtvis blir det frack för herrarna alt. jackett
jag är päronformad ngt oerhört, vi pratar 38 upptill och i nuläget 44 nedtill (hoppas kunna bli en 42 innan) vill därför absolut inte ha ngt som framhäver höfterna alltså varken ballroom eller mermaid. Är inte heller så förtjust i de klänningar med låg midja typ över halva höften (vet inte vad de heter). har väldigt smal midja och tittar lite åt A-line klänningar.
Efter att ha sparat ner bilderna på de klänningar som tilltalar mig så har jag upptäckt 2 saker. Dels att jag nog måste komponera ihop min egen för det finns ingen exakt som jag vill ha det och dels att det lutar åt 2 helt olika håll..
Funderar på Milly samt Landy efter vad jag har hört här. Vill nog inte ha en vitvit klänning då det känns mer sommar alt. vinter för mig utan ngt som följer temat höstbröllop (dock fortfarande vitaktigt). Hur vet jag vilken färg de har på sina tyger? En färg kan ju vara i väldigt många nyanser t ex champagne som jag lutar lite åt. Inte så kul om det är beige.. Vill mest ha lite varmare vitt typ.
Det här med material.. Vad är vad? Vad är bra och vad är dåligt? Mina materialkunskaper sträcker sig till att jag kan skilja mellan fleece och ylle typ.
Tror det var första gänget med frågor. men det lär komma fler för jag kommer hänga här lääänge ;)
Tack på förhand
/Nena