• Solstice

    Kinaklänningar och gaffel däremellan!

    Tack för ditt inlägg Biters, undrade vad som hänt då jag hittat en klänning på mylove-bridal givetvis som inte verkar finnas någon annan stans- har suttit och letat igenom alla siter som står i TS här uppe men kan inte hitta den

    Får väl helt enkelt leta upp en annan, tur att jag iaf inte hann beställa.

  • Solstice
    1700tal skrev 2012-03-28 08:49:51 följande:
    Vad vacker!
  • Solstice

    Jisses, fick ju gå tillbaka och läsa vad det varit för dramatik när det första jag ser att daniiel är blockerad! (missade helt smileyn)


    Anny skrev 2012-04-06 17:29:17 följande:
    Och där blockades daniiel!

     
    Jag hittade denna klänningen på mylove-bridal och har för mig att priset var betydligt lägre än på där jag också hittat den så jag väntar och hoppas att de ska öppna sin sida snart igen för att kolla om jag hade rätt.

    Känner att med tre månader kvar så bör jag kanske bestämma vad jag vill ha för klänning iaf och även fundera på att beställa... Vi ska ha en borgerlig vigsel hemma i trädgården så jag känner att denna skulle passa bra.
  • Solstice

    Åh, vad roligt med alla som fått sina klänningar de senaste dagarna! Jättefina och blir så sugen på en hellång klänning men vet att det inte riktigt passar in med vårt tema eftersom vi ska gifta oss hemma i trädgården.

    Chattade med kissdresses.com imorse ang den klänning som jag bestämt mig för och frågade om deras leveranstider eftersom jag vill försöka gå ner lite till i vikt innan jag beställer och fick väldigt trevligt bemötande och de lovade att 1,5 månad innan skulle räcka gott och väl så om jag beställer i maj så har jag tagit till ett par veckor, vi gifter oss den 14 juli.

  • Solstice
    knyttan skrev 2012-04-18 19:22:06 följande:
    Bara ett tips i all välmening: de flesta företag verkar lova att det ska ta 6 veckor eller 1,5 månad, men det kan ta både två och fyra veckor längre utan att de bryr sig om att speciellt informera om det. Så räkna inte med att de håller vad de "lovar" när det gäller leveransen. Dessutom kan det behöva fixas en massa på klänningen när den väl kommer. Jag gifter mig också i juli och jag är glad att jag beställde min redan i julas. Det tog nämligen mer än tre månader innan den kom. Men de sa 6 veckor till mig också. Hörde verkligen inte ett smack om när eller hur eller varför förrän klänningen bara dök upp här.
    Är den customized på något sätt? Ändringar i storek/ modell osv? Iså fall skulle jag beställa den typ igår. Om den är ready to ship så är det nog inga problem att vänta lite till.
    Ojdå! Så lång tid. Ja, då kanske det är lika bra att beställa och sedan ta in den själv här hemma. Den finns i båda varianterna och just nu ligger jag på centimeten exakt samma som en av storlekarna men den är inte ready-to-ship. Lika bra att chansa så mao. Tack för inputen!
  • Solstice
    daniiel skrev 2012-04-19 17:51:05 följande:
    Lommila1 - Nu är ju inte den första klänningen snörad på bilderna va? Då är det svårt att se om den sitter bra/dåligt. Hm. Jag tycker nog (förlåt) att den nya klänningen är finare ändå. Den var helt otroligt vacker bakifrån tycker jag. Snörad och med en ordentlig underkjol, så tror jag den är väldigt vacker :)
    Håller med
  • Solstice

    Behöver lite input- sambon verkade inte helt övertygad om den klänningen jag fastnat för så nu står jag och väger om jag kanske ska välja en annan.... Vi ska alltså ha ett trädgårdsbröllop i juli.



    Den jag gillar


    Alternativ 2
  • Solstice

    Jag gillar också spets så egentligen har jag inget emot den andra, har bara så svårt at bestämma mig och har ingen bra person att bolla med.

Svar på tråden Kinaklänningar och gaffel däremellan!