• MuBu

    Vilket dilemma.. kuvertavgift, hur ska vi göra?

    Ninana skrev 2011-03-20 16:31:43 följande:
     Det känns som att" har ni inte råd med att ge oss en present för minst 600 kr så får för helvete stanna hemma.
    Vad tråkigt att du ska känna sådär inför ett bröllop, jag kan inte tänka mig att ett brudpar tycker att någon är snål om man inte ger en present för mer än 250kr.
    Jag tror att det flesta brudpar blir glada att de överhuvudtaget får en present.
  • MuBu
    Pinkgrape skrev 2011-03-20 20:13:27 följande:
    Att dra ner antalet gäster gör vi inte, för det är redan bara de allra närmsta vi har bjudit. Vi har dragit ner redan en gång från ca 150 personer till ca 85 personer. Jag kapar inte listan igen.

    Smuppra, du har uppfattat det hela korrekt. Det är precis så det ligger till.

    Tid för vigseln är redan bokad, kan inte sätta den senare, då kyrkan är upptagen då. Smörgåstårta är inget alternativ, då det är många, mig själv inräknat, som inte tycker om det. Jag vill gärna kunna äta på mitt eget bröllop.

    Nu har vi dock kommit fram till hur vi ska göra. Såhär blir det.

    Vi har bytt lokal, så vi kommer behöva fixa en hel del själva, men lokalen ligger centralt iaf.
    Vi har bytt till buffé och kuvertavgiften kommer bli såhär:
    Vuxna (18år och uppåt) - 200kr
    Ungdomar (11-17år) - 100kr
    Barn (10år och neråt) - Gratis

    Det vi kommer bjuda på är då kaffe, tårta och dryck till maten. På kvällen kommer det finnas bar till självkostnadspris. Gratis läsk och godis till barnen såklart.

    Är det helt tokigt? Jag vet då ur huvudet att den familjen som kommer behöva betala mest är en familj med två vuxna och tre barn, de får betala sammanlagt 500kr för hela familjen då.
    200kr i kuvertavgift är ju jättebrapris i mina ögon.
    Det kan ni verkligen vara nöjda med och jag tror att gästerna nästan kommer tycka att det är billigt Flört
    Det viktigaste är att det känns bra för er!
Svar på tråden Vilket dilemma.. kuvertavgift, hur ska vi göra?