BILLIGT bröllop med MÅNGA gäster! Möjligt???
Nog tror jag du kan få till det med den bugeten, beror ju lite på hur mycket dricka ni skall bjuda på.
Andra saker som spelar in är ju hur mågna barn som kommer, de äter ju som oftast inte lika mycket samt blir nog glada om de får lite mera barnvänligt som köttbullar och dylikt.
Buffe kan man ju göra för liten penning, samma här beror helt på vad du väljer att laga till.
Sallader, hembakat bröd, piroger, gravad lax behöver itne kosta skjortan.
Gjorde för några år sedan en enkel buffe för 45 personer, den gick på ca 2500:- (ingen dricka inräknat)
där hade jag, gravad lax, piroger, sallad, bröd, potatis sallad, rostbiff och smörgåstårta. dyrast var nog smörgåstårtan samt rostbiffen. Sen hade vi mängder av frukt och fikabröd. (inkl i priset)
Vi kommer oxå att ha en form av buffe, med hemmagjorda förätter och sen helstektgris som huvudrätt.
har ännu inte räknat ut hela summan då jag inte vet priset på grisen än. Antal personer, inbjudningslistan är på 130 personer nu..