• tesslan53

    Hjälp...Gröna tärnklänningar

    Börjar få smått panik nu. Ska vara tärna tillsammans med en annan tjej och vi försöker hitta gröna (sage) tärnklänningar men det var ju inte det lättaste.

    Finns det någon här som har nåt bra tips på vart man kan få tag på två gröna långklänningar, som helst inte kostar över tusenlappen.
    Eller kanske till och med har två från sitt eget bröllop att sälja? Behöver en small/M och en large.
    Bröllopet är om en månad så det är lite brottom nu =)

  • Svar på tråden Hjälp...Gröna tärnklänningar
  • FramtidaFruSandberg

    en månad så hinenr ni ju inte direkt beställa från internet. Vart i landet bor ni?


    Om de ska vara hellånga så funkar tyvärr inte denna:
    www.halens.se/Product/049293&sortDirection=Ascending&filter=aW52ZW50b3J5PUZhbHNl&mid=161&oc=036

  • tesslan53

    Färdiga klänningar går fortfarande att beställa men inte sådana som dom syr upp efter beställning. Problemet är att man inte kan prova dom och vi som ska vara tärnor har ganska olika kroppsbyggnad. Jag har faktiskt kollat på den klänningen men den ser så konstig ut bakifrån. Framifrån var den helt ok. Vi bor i Stockholm så det borde ju finnas en uppsjö med klänningar i butikerna men just gröna har visat sig vara svårt att hitta.

  • FramtidaFruSandberg

    har ni kollat på aksara på vasagatan och scala på sergelgatan? Bergendals (finns på lite olika ställen i stockholm) brukar ha fina klänningar (tyvärr ibland även lite dyrare).

  • miaik

    Hoppas det löser sig. Du får hälsa E att hon kommer bli snygg i grönt

  • tesslan53

     


    miaik skrev 2010-05-20 21:37:15 följande:
    Hoppas det löser sig. Du får hälsa E att hon kommer bli snygg i grönt

    Haha, säg det till henne om du vågar

  • Linfröt

    Har ni tittat på asos.com det har hur många, långa och fina klänningar som helst.
    Jag har just köpt två klänningar, 900 kr för båda, tillsamman och du får hem dem på 6 dagar så ni hinner göra ändringar om detta skulle behövas.

  • FramtidaFruSandberg

    www.oasis-stores.com/Embellished-Maxi-Dress/Formal/oasis/fcp-product/4470059528 (oasis i allmänhet brukar ha fina klänningar, de har många som inte finns på hemsidan. butiker på biblioteksgatan och i gallerian)


    www.debenhams.com/webapp/wcs/stores/servlet/prod_10001_10001_021010281633_-1~Women~Occasion+%26amp%3B+evening+wear~Dresses


    www.debenhams.com/webapp/wcs/stores/servlet/prod_10001_10001_008010222933_-1~Women~Occasion+%26amp%3B+evening+wear~Dresses

Svar på tråden Hjälp...Gröna tärnklänningar