• Moi mokulat

    Prisvärd korsett

    Letar efter en korsett som inte kostar allt för mkt, men ändå är snygg och bekväm.

    Tänkte göra en secret box till morgongåva.

    Behöver lite sexigare kunderkläder. Men inte obekvämma och för vulgära.

    Är ganska liten upp till och vill dölja magen liten.
    Tips?

  • Svar på tråden Prisvärd korsett
  • Moi mokulat

    nee den jag såg var jätte enkel.


    ThereseR skrev 2010-04-20 12:43:34 följande:
    Moi mokulat skrev 2010-04-20 12:38:53 följande:
    Nej då är det den som jag inte kunde ha, som du sett... jag hittade inte den jag köpt på deras hemsida. Tror båda kostar 999:- . Är det den med en massa spets-lull på kuporna du sett?
  • Moi mokulat

    ja men var de den med strumpebandshållare?


    Kramilikram skrev 2010-04-20 15:50:57 följande:
    Köpte förra veckan en jätte fin vit bröllopskorset inkl bh med spets på Twillfit för endast 450kr på ord.pris! e såå nöjd!
  • Kramilikram

    Ja man kunde sätta dit de om man ville
    men jag ska köra utan! =)

  • JollyO
    thebe skrev 2010-04-20 16:21:23 följande:
    kan varmt rekomdera tradera.www.tradera.com/sexig-elegant-korsett-storlek...har köpt min korsett av denna säljeren och korsetten är underbar får en midja som inte är av denna jord.
    Denna korsetten finns att hitta på ebay för typ halva priset mot tradera... Och det finns hur många korsetter som helst på ebay! Där kanske du tom kan köpa flera olika till fotningen.
  • thebe

    synd att jag inte visste detta tidigare har redan köpt min. fick den med posten idag. men gråter inte floder för det var 200 välspenderade pengar.

  • thebe

    den sitter som en smäck. men jag mätte och mätte innan jag vågade buda. vet att säljaren alltid har just denna korsetten ute. men om du bara mäter kontrollmäter och dubbelkollar på sidan vad det står för mått så kommer den sitta lika underbart på dig som den gör på mig.

  • Bluebride

    hur vet man storleken om man köper från ebay å vilken ebay ska man kolla på. com el co.uk?

  • Moi mokulat

    jag skulle vilja att de var en mer bh form på det hela och inte så bustier eller vad det heter

  • thebe

    om du söker på korsett på tradera så kommer det upp en en djungel där. kan nästan lova att du hittar en som du gillar och som inte kommer kosta dig multum heller.

  • ThereseR
    thebe skrev 2010-04-20 16:21:23 följande:
    kan varmt rekomdera tradera.www.tradera.com/sexig-elegant-korsett-storlek...har köpt min korsett av denna säljeren och korsetten är underbar får en midja som inte är av denna jord.
    Nackdelen med den korsetten tycker jag är att man inte får någon rundad byst utan bara en upppressad sådan. Köpte en och tycker också den sitter bra i övrigt men tycker som sagt att bysten blir rätt tillplattad :S
  • Cherrygirl

    Om du vill ha en med bågar så heter det torsolette/torselette
    Annars så kan jag säga att de korsetterna från tradera är väldigt små i storlekarna om man går på S/M/L märkningen. jag har storlek L/xl /46 på tröjor med på den korsetten så får jag ha xxxxl, så det är rätt så stor skillnad, men det är nog för att de är från kina antar jag

  • ThereseR
    Cherrygirl skrev 2010-04-20 20:43:21 följande:
    Om du vill ha en med bågar så heter det torsolette/torseletteAnnars så kan jag säga att de korsetterna från tradera är väldigt små i storlekarna om man går på S/M/L märkningen. jag har storlek L/xl /46 på tröjor med på den korsetten så får jag ha xxxxl, så det är rätt så stor skillnad, men det är nog för att de är från kina antar jag
    Det beror på vem man beställer av, det finns två olika tillverkare (minst)... jag köpte en Large först och den passade jättebra, sen köpte jag en large från en annan och den var tokliten- jag kan inte ens använda den:S så det hade vart bra om jag dubbelkollat måttabellen istället för att gå på storleksbenämningen :)
  • Cherrygirl

    Ja så är det säkert.. Som sagt, bäst att kolla måtten för säkerhetens skull!

  • Bluebride

    köpte en på ebay nu, men undrar om den kommer fram pga askmolnet

  • Moi mokulat

    Var på HM idag där hade de en jätte fin korsett dock beigh om någon kan tänka sig det.
    Jag vill ha svart eller vit.

Svar på tråden Prisvärd korsett