Bröllopsresa till Thailand - Hotel Cape Sienna, Kamala
Vi var på Cape Sienna i Mars förra året. Hotellet var då relativt nyöppnat. Jättefint hotell! Det byggdes en hel del runtomkring, men inget vi direkt stördes av. Vi hade inte heller någon Jacuzzi. Äta på hotellet är dyrt, men visst, maten är bra. Dock tyckte vi det var mycket mysigare att gå ner till byn och äta.
Jag fyllde år när vi var där. Det tog hotellpersonalen reda på (de kopierar passen när man kommer) så på min födelsedag ringde de oss på rummet och sa att tårta serverades uppe i resturangen. När vi kom till resturangen stod där en chokladtårta, med ljus och allt Småsaker som gör semestern minnesvär.
Även vi var på fisketur. Tog med tonfiskarna som vi fick till en resturang i Kamala och så lagade de iordning dem åt oss
Var även iväg till Similian Islands på snorkeltur, det var otroligt vackert. Däremot tyckte vi inte att PhiPhi var något att ha (var dit på snorkeltur), mycke folk och grumligt vatten = ett riktigt turistjippo.
Tog tuktuk in till Phatong en kväll, vilket kan rekomenderas då det är himla kul att se allt ståhej Var sååå skönt när vi kom tillbaka till lugna Kamala.