I vått o torrt, stiltje, orkan o snart snöstormar...
Vaddå hans hemland? Det är ju för tusan Italien Sverige?
Och ja, STORM! 40 sekundmeter vid Öresundsbron... HUGA!!!
Vaddå hans hemland? Det är ju för tusan Italien Sverige?
Och ja, STORM! 40 sekundmeter vid Öresundsbron... HUGA!!!
Fy faaan innis! Jag misstänkte starkt något sådant faktiskt när jag såg nyheterna! TUR att du är hel och hållen hemma iallafall, för fy fabian vilket jäkla oväder!
Sov gott!
Ninis heter du, inte innis!
Tänk vilket öde om man skulle sitta i bilen höggravid och med fullt värkarbete i ett sådant där läge!
Fy tusan! Vad skönt att vi nu har koll på de flesta av er. Hoppas Ingis haft förstånd att hålla sig inomhus också. Och har el och allt.
Villemoa:
Vad svarade du?
Skit! Jag sov halva dan idag och det var dåligt för nu blir det ju ännu svårare att sova inatt.
Har ägnat mig åt att fixa med urtråkiga men viktga fylla-i-papper och så har jag försökt lsa ikapp överallt men sedan var det syrran som ringde och så dags att rusa till sonens skola för vaccinering.
Han var btw urduktig. Inte ett pip och helt avslappnad. Det är mammas gosse det.
Skönt att han är sådan. Direkt efter honom var det en tjej som skrek och grät så det hördes redan ute på gården. Hon var närmast hysterisk!
Jag började snacka med henne om handbollen, för hon spear också-då behövde hon ju i artighetens namn sansa sig tillräckligt för att kunna svara begripligt.
Sedan sa jag, "vet du det där är en BAGGIS för tjejer som vågar spela så tuffa grejor som handboll, det fixar du plättlätt!"
Och faktiskt slutade hon åtminstone skrika och gråta och jag skulle gissa att hon överlevde sticket.
Nu är det strax dags att klä på sig alla ytterkläder igen och gå till den nya Innebandygruppens första träning. Håhåjaja...
En snabbhälsning: TREVLIG HELG TJEJER!
Jatg måste städa och fixa här hela dagen för i eftermiddag kommer sväronen, och vi har inte varit så duktiga med våra veckostädningar de senaste två eller så...stökigt!
Ha det gott alla! Får se när jag smiter iväg för att kolla vad ni har för er.
Okej, NU har alla andra gått och lagt sig....
...hej hej!
Jag lovar, jag är verkligen ingen som kommer att dö av överstädning. Bara kjag inte måste flytt och visningsstäda allt för ofta så. Jag skiter fullständigt i om mina fönster inte är så rena-alltmedan grannfruarna står här och pusar och putsar på andra sidan gatan.
Själv har jag istället letat upp några av de lysande adventsgrejorna och petat upp i några fönster. Faktiskt med anledning av att det saknas taklampor i vissa rum, eller det är några som inte lyser och vi vet inte varför.
Jag vill däremot hålla en trevligare normalnivå än vi hade på förra stället. För att VI är värda lite hemtrevnad. Sedan röjer jag helst av inför gäster, för jag tycker mina gäster är värda ren toa och sådär. Mina sväron har däremot inte alls särskilt rent kan jag säga utan att överdriva. Konstigt nog är svärmor desto mer hugad att städa och organisera hemma hos sina barn än hos sig själv.
Och för att förhindra det så vill jag förekomma henne.
Sedan hade vi det rum som de skulle sova i helt fullt av tvätt, lådor och värsta katastrofkaoset.
Så en stor del av dagen har vi ägnat åt att omorganisera och plocka runt mycket av våra lådor och pinaler. Nu ser det iallafall ut som ett rum och lyser lite mysigt därinne.
Tyvärr kom de dragandes dels tidigare än jag hoppats, såvi hann inte få avtrokat golven och tillbaka med mattorna innan de stövlade rakt in, och dels hade de asat med sig en hel massa mer skit som är sambons sedan ungdomen. Så plötsligt var hela jävla hallen och rummet och allting fullt med pinaler IGEN ffast jag nyss fått undan lite. ÅÅÅH!
Och så husesyn Och så en massa kutande och tusen frågor om precis allting. Tills jag mer eller mindre skrek: KAN ni snälla gå och SÄTTA er där i konjakshörnan, ta en öl och lite nötter och bara koppla av en stund!!!
Finkänslig och lågmäld som vanligt...
Man jag var tvungen att få samla ihop mina själsförnödenheter så jag inte skulle få ett spel. mitt i allt kom såklart sonens kompis pappa också. Och jag insåg att även om jag direkt skulle börja förbereda maten så skulle jag inte få se Idol idag. Nu är det det ENDA program jag verkligen följer, så jag avskyr att missa. Men men. Nu har jag serverat en egen liten variant på tre olika sorters mini-smörrebröd eller vad jag ska säga. Hittade små runda pumpernikelbröd på affären och så hittade jag på lite grejor att ha på dem.Tre olika som sagt. Och hade täkt servera öl till dem och kanske en nubbe, men inte fan fattade sambon vinken när jag bad honom VÄNTA med att köra på rödvinet. Nejdå, det skulle fram innan maten fast de började med öl och nötter. Dumma karl! Så då blev det vitt vin till och jag sket i att de tyckte de kunde fortsäta med rött.
Sedan hade jag med stor omsorg och lång koktid gjort Chili, som kanske inte känns så festligt, men jag gör faktiskt väldigt god chili och så äter vi den med mina specialvitlöksbröd och dricker vin till och då blir det festligt.
efterrätt-Carte Dôrs mörka chokladglass med apelsinsmak i, tillsammans med en klick lättvispad grädde och krossad maräng.
Det blev en mycket uppskattad middag. En snabbhälsning: TREVLIG HELG TJEJER!
Jatg måste städa och fixa här hela dagen för i eftermiddag kommer sväronen, och vi har inte varit så duktiga med våra veckostädningar de senaste två eller så...stökigt!
Ha det gott alla! Får se när jag smiter iväg för att kolla vad ni har för er. räckte det till en rejäl låda till frysen = en middag på lager och så en redig matlåda till sambon till veckan dessutom.
Nu är det väl bästa att jag följer alla andras