Hur har ni spenderat pengarna ni som har haft runt 40000 kr till bröllopet
Vi gjorde så att vi bestämde lokal och mat först för vi visste att där går mesta pengarna.. sen när vi var nöjda med det så kollade vi hur mycket som fanns kvar och fördelar det på vad som känns viktigast.. jag vill tex ha mycket blommor i festlokalen men är ok med en brudbukett som inte är så avancerat bunden, bara älskar blommor liksom. Har alltid ögonen på skaft och kollar efter dekorationer även om det inte är en typisk affär för sånt, då hittar man ibland bra deals.
Funderar även på att göra hår och smink själv.. får se hur mycket av budgeten som finns kvar när det närmar sig, men det är en sån sak jag kan hoppa över utan att det är hela världen, men det är mysigt om det går. Alltså.. prioritera..ta det viktigaste och dyraste först..
Tänker även skippa fotograf.. har flera släktingar och vänner som tar fina bilder.. så sparar man flera tusenlappar på det..
sorry det blev lite långt..