• Lapinette

    Resetråden som aldrig tar slut

    Tack Amelle,
    hade inte alls märkt att förra tråden tog slut igår utan startar här en ny. Tar tacksamt emot tips!

    Som sagt, här fortsätter resetråden som en gång startades då jag behövde tips på vilka kläder man bör ha när man ska ut på safari. Förutom resor avverkar vi gärna goda recept och vintips här inne.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-01-17 11:28
    Kläder safari: www.brollopstorget.se/Forum-1-6/m2036077.html

    All around the world: www.brollopstorget.se/Forum-1-6/m2212224.html

    Been there, done that: www.brollopstorget.se/Forum-1-6/m2372831.html

    En värld full av möjligheter: www.brollopstorget.se/Forum-1-6/m2532440.html

  • Svar på tråden Resetråden som aldrig tar slut
  • Lapinette

    Oj, så många! Jag hade räknat med 2-3 ... är jag för optimistisk?

  • Lapinette

    Jag räknar då inte med SF och LA.

  • Telemarkgrrl

    Det beror ju helt på hur mycket man vill stanna och titta på saker. Om man kör järnet så hinner man väl hela vägen på en dag så egentligen är det ju inte så långt. Men det finns så mycket att se och vi gillar inte att åka alltför mycket bil på dagarna.

  • Lapinette

    Inte vi heller men 3 timmar är ganska så ok på en dag. Har nog inte riktigt kollat upp vad det är som man måste se utmed vägen utan kände att vi stannar någonstans halvvägs.

  • Lapinette

    Eller så får det bli två stopp men generellt föredrar jag att stanna på samma ställe i 2-3 nätter istället för att ta en natt här och där.

  • Telemarkgrrl

    Ja, precis så tänker vi också, hellre två-tre nätter på samma ställe och göra lite kortare utflykter därifrån. Och så måste vi ha lite bilfria dagar emellanåt för att inte få den där japanska gruppresekänslan av ut ur bilen, ta en massa kort och så in i bilen igen för att åka vidare till nästa ställe där man stannar i tio minuter.

  • Lapinette

    Exakt! När vi varit iväg på våra bilresor (Italien/Sydafrika/Portugal) så har det legat max 4 timmars bilresa på en dag och sedan 2-3 nätter per ställe. I Italien bodde vi t o m en vecka i ett hus och gjorde utflykter därifrån dagligen. Vi har nog alltid använt bilen varje dag men ibland kan det ha varit för att göra en kvällsutflykt + restaurangbesök och andra gånger för att se något i närområdet. Men det får gärna bli ett par timmar sen eftermiddag vid poolen. I Portugal var jag ibland lite optimistisk och trodde att dagens rutt skulle gå snabbare. Det var så mycket att se utmed vägen och varje stopp tar alltid dubbelt så lång tid än vad man har räknat med (hitta parkeringsplats etc.).

  • E11a

    Wawona Hotel i Yosemite var bra sist jag var där i alla fall.
    Mysigt och bra läge.

  • Piggelin1

    Hej igen, kikar in lite till Har inte hunnit läsa om era Californienplaner ordentligt ännu - Lappis & Telis, men ska så snart jag hinner - såg iaf att Hearst Castle var nämnt, där var vi med. Såååå superamerikanskt & turistigt så ini bängen, men lite kul att komma dit & förundras/förfäras

    Ab Fab - näpp, I'm still working at Hisingen Island, däremot är jag för tillfället i princip minst en gång i veckan på möten hos en leverantör som ligger precis intill där du jobbar! Varje gång jag traskat dit från parkeringen i nordstan & jag mött ngn som skulle kunna vara runt 40, så funderar jag på om det är du
    Imorgon ska jag vara med vid en filmning av vår VD som vi ska ha som intro i en utbildning & de som ska filma huserar också i dina jobbtrakter

    Gosnosen - tänkte väl att det var Joy som assisterat! När vi var där i okt-nov 2006 så bokade ju hon allt vårt boende (utom safarin, som vi bokade själva direkt med CC Africa) & enligt henne var det allra första gången då, hon gjorde en sån grej åt gäster på Bickley. Minns att vi hade en del mailkontakt efteråt, för att ge henne feedback om de ställen hon hade bokat, eftersom hon inte hade full koll på allihopa på förhand.
    Hur många nätter var det ni ska bo där? När vi träffade Jonas Sandström på TUR-mässan i mars, då berättade han att han skulle bygga ut Bickley House plus att han nyss köpt ett annat hus, som han skulle renovera till ett guest house också. Undras hur det gått med det?! Du får rapportera efter att ni varit iväg! När är det ni åker?
    Om ni spanar i deras gästbok när ni är där, så kan ni nog hitta oss ngnstans runt 16-25 okt 2006 (har inte datumen exakt i huvudet, det var 2-3 nätter), minns att vi skrev en lång utläggning & en massa tack till Joy

  • Telemarkgrrl

    Piggelin, superamerikanskt låter jättebra, det är ju ändå därför man åker till Kalifornien. Det ska vara stort och brackigt.

Svar på tråden Resetråden som aldrig tar slut