• hippiefridolina

    Vad skriver man på tackkorten

    Vi ska precis lämna in tackkort för tryck på vårt tryckeri. Nu återstår bara den stora frågan: Vad sjutton skriver man?

    Kan man ha en inledanden tacktext som är tryckt på alla (och i sådana fall vad skriver man där) och sedan skriva för hand en personlig hälsning med ett extra tack för ex. present eller sånginsats eller annat...???

    Vi kommer att skicka tackkort till alla som var där, plus till de som skickade telegram, present eller annan hälsning.

    Oh, vad svårt. Snälla hjälp mig. Vad ska vi skriva?

    Mvh Frida

  • Svar på tråden Vad skriver man på tackkorten
  • Mrs Mommy

    Tack för uppvaktningen på våran stora dag , bröllop eller liknande.
    Då passar det för alla både de som var där eller bara skickade telegram

  • Mrs Mommy

    Vi skrev sedan till förhand tacg för brödrosten osv när vi inte hade presentöppning.

  • camric

    vi skrev personligt till alla men alla avslutades med tack för att ni ville dela denna speciella dag med oss. till min mamma skrev vi tack för all hjälp med allt utan er hade det inte gått, för bidraget till vår bröllopsresa och (det vi skrev till alla)

    Till de som inte var där men skickade telegram eller present skrev vi tack för uppvaktningen i samband med vårt bröllop.
    Har bild på våra tackkort i bloggen.

    bymillan.bloggagratis.se/

    Ha det bra!

  • Höstbrud-07

    Tycker att ni ska lägga till en personlig hälsning på varje kort, det är väldigt trevligt. Så tryck typ "tack för att ni bidrog till att göra vår bröllopsdag fantastisk" eller något sådant och sen skriver ni i varje kort och tackar för vad ni fick av just den personen.

Svar på tråden Vad skriver man på tackkorten