Vi kollar priser på nätet, för att kunna pressa priser på olika resebolag. En del har en förmåga att både dubbla och tredubbla priserna, samma flighter och samma hotell med samma service kan på nätet kosta runt 40.000kr och hos en del resebolag blir det ca 100.000kr. Vi håller på att begära in offerter från olika företag just nu så vi får se vart vi hamnar men det lutar åt att resan bokas via nätet.
Det lutar just nu mot att vi åker till Fijiöarna istället vilka är ännu billigare, trestjärningt hotell + flyg för två personer i 14 dagar fr.34799kr.
Det som vi tittar på just nu är ett trestjärningt resorthotell med pool, egen strand, spa, fri transfer, restaurang både inne och ute, bar, roomservice, frukost ingår vilkket inte är så vanligt på hotellen i söderhavet.
Rummet:
egen balkong, kabel-/satelit-TV, Badrum med bubbelbadkar, AC, telefonväckning, kaffe-/teakokare, kylskåp, toalettartiklar, extra handdukar/sängkläder, flerlinjetelefon, hårtork, strykbräda, skrivbord, takfläkt, klockradio, öppningsbara fönster, Massage-tillgänglig att få på rummet, sykit, dusch-/badkarskombination, roomservice, mörkläggningsdraperi/gardin, internetuppkoppling, 1 stor dubbelsäng (kingsize), icke rökare/ rökare (vi har valt icke rökare).
Tillägg:
servicepaket, reseförsäkring, avbeställningsskydd
Totalsumma: 39.308kr