Aspera skrev 2008-09-03 19:52:43 följande:
Tar gärna emot tips på vad man skriver som avslutning...
På vår sista sida har vi bl.a. följande texter... kanske kan inspirera till något?!
TID FÖR HEMFÄRD?
Ångrar du att du tog bilen? Ingen fara. Prata med vårt värdpar, X och X, så hjälper de dig att ordna en taxi hem till sängens mjuka vrå!
VI SÄGER TACK TILL
... alla er som har rest hit och förgyllt vår dag med leenden och glada tillrop. Utan er hade det inte blivit detsamma. Många har hjälpt oss inför och under vårt bröllop - tack alla ni! Några har dessutom hjälpt oss lite extra och dem vill vi gärna ge ett särskilt tack.
Tack till X för det lyxiga tilltugget till ?champagnen?. Tack toastmastrarna, X & X, för vad vi redan i skrivande stund vet blir en kanonfest. Tack till värdparet, X & X, för att ni alltid ställer upp på alla sätt och vis och sist men inte minst ett stort tack till våra föräldrar som har bidragit med både hjärta och plånbok. Och just det, ett speciellt tack till X som valde att börja jobba på X och därmed slängde in en välbehövlig extra slant i bröllopskassan!
/Brudparet
Annars kanske en bra avslutning är: ... och så levde de lyckliga i alla sina dagar!