• weinlove

    Nån mer som har störande grannar?

    Sitter här med bordsplaceringen och försöker tänka. Tror ni det går? Näej. Grannen har alldeles för högt ljud på tv:n, så att bastonerna vibrerar mellan väggarna. Blir såå irriterad. Det är inte bara han som bor här.

    En gång hade han efterfest kl 07:00 då älsklingen min kom hem från jobbet efter ett nattpass och skulle försöka sova. Fick gå över i pyamas och säga åt han att sänka. Blev bättre ett tag men nu några mornar har man vaknat till Ulf Lundells Hon gör mig galen och då blir man galen. Usch!!! Hate this.

    Värst är det på helgerna. Fest i lgh bredvid och snett under. Luktar sprit i hela trappuppgången och dom spelar alldeles för högt långt in på natten.

    Hur ska man göra för att få tyst på eländet? Nån annan som har det likadant? Vi störs verkligen utav det, så högt som det har.

    Nåt tips på vad man kan göra för att det ska bli bättre. Prata går tydligen inte :( Man ska ju inte behöva flytta härifrån.

  • Svar på tråden Nån mer som har störande grannar?
  • weinlove

    tack för tipset. ska kolla upp det där med störningsjour. funderar på att sätta på vår radio och höja till max bara för att få dem att fatta. kan man göra det eller är det att trappa upp det hela ännu mer.

  • weinlove

    Men hur gör man då. Gick ut på balkongen alldeles nyss och den här partylåten "You never see me again" eller vad den heter ekar i hela området. Vi delar balkong så jag kika in på hans del och såg att balkongdörren var öppen. ska jag säga nåt? eller gå och höra med andra grannar om de störs?

  • weinlove

    Efter tio ska det vara tyst eller åtminstone lungt. Sen är det väl fritt fram men man tycker ju att man ska kunna ha balkongdörren öppen en vacker dag utan att störas av dunkande musikljud.

    förstår helt att det är vissa saker man måste acceptera när man bor i lägenhetshus. Men ändå. Nånstanns måste man väl dra en gräns?

Svar på tråden Nån mer som har störande grannar?