• Skippy

    skånebrudar

    Jag undrar om ni som bor i Skåne har några tips på vackra ställen där man kan hyra stuga nära havet vid långa vita stränder i Skåne. Jag har hört att Österlen ska vara väldigt vackert. Alla tips är välkomna!! =)

  • Svar på tråden skånebrudar
  • bara jag

    Där finns ju stugor kring österlen, men de flesta har sommarhus där.Finns stugor i Åhustrakten (nära där jag bor).Kritvit strand...jättefint!

  • allehanda

    Österlen är vackert men det sträcker sig ju 3 mil in i landet också så alla vi österleningar bor inte vid havet.
    Om vi börjar längst i norr så ligger Juleboda och Rigeleje som jag gillar men om man har små barn så är nog vattnet för strömt.Vitemölle,Kivik,Knäbäckshusen,Vik,Baskemölla,Brantevik eller Skillinge,Sandhammaren FINT,Hagestad ja det finns massor!
    kolla med turisbyråerna
    www.simrishamn.se/turism
    www.tomelilla.se/turism
    och om man vill söka sig utanför Österlen så www.ystad.se

Svar på tråden skånebrudar