• Pumpkin

    Snart fruar! Sommarbröllop 2008 spurtar mot målet.

    Tufftufftuff tufftufftuff TOOOT TOOOT – Nästa anhalt: Tråd nr. 10!

    Tänk att tiden har gått så fort! Nu är det snart sommar brudar, om ett halvår är vi alla fruar Förvånad Välkommen till vår härliga tråd! Här har en del av oss huserat sedan januari 2006 medans en hel del har hittat hit längs vägen, och alla är lika välkomna. Det är bara att armbåga sig in i gänget Flört De som mest frekvent hänger här just nu är:

    Med bestämt datum:

    080524 Brud 080524
    080620 Alvaerevahome.gamman.se/inahjärtaradam / www.alvaereva.blogspot.com
    080628 Bellanotebridetobe.weddingannouncer.com
    080628 AnneiLundvigifteross.weddingannouncer.com

    080705 Snitte - 5/7 2008rebeccaochmagnus.weddingannouncer.com
    080705 Pumpkinlarsandangelicaswedding.blogspot.com / foreverandever.weddingannouncer.com
    080705 Mitziemoe
    080705 Pärlplattan
    080712 Flamora
    080719 Anja 19 juli 2008anjasbrollops.blogg.se / anjaochdaniel.weddingannouncer.com
    080719 Niennabrollopsplanering.blogspot.com
    080719 Fröken Planera
    080726 Anettan73tobiasoanette.weddingannouncer.com

    080802 sommarbrud 080802steffiochtommy.weddingannouncer.com
    080802 GME76
    080808 Hedebris hedebris.weddingannouncer.com
    080808 Vidalila
    080809 Englaliandreasjohanna.weddingannouncer.com
    080809 KKC
    080816 Annimminnic.weddingannouncer.com

    Med mage istället för datum, men lika välkommen ändå:
    sajber.pillan
    home.gamman.se/pillanochkjelle

    Vi har även våra egna ”hustomtar” – dvs brudar som redan gift sig som hänger här med oss då och då Skrattande

    *Vi uppdaterar inte listan i tråden, det blir så himlans rörigt då*


    Vill också passa på och säga följande:
    Om jag har glömt någon är det inte för att ni inte är välkomna eller att ni på något sätt är mindre värda, det är bara svårt för mig att komma ihåg alla som kommer in i den här tråden och har ni då inte mailat mig så kan det hända att ni inte finns med på listan. Maila mig nästa gång så kommer ni med Flört

    Förra tråden: www.brollopstorget.se/Forum-5-21/m2664811.html

    Dåså, låt planerandet och snackandet fortsätta!

  • Svar på tråden Snart fruar! Sommarbröllop 2008 spurtar mot målet.
  • Nienna

    Pumpkin - Det var ett ganska fräckt svar, tycker jag ´och då menar jag inte fräckt som i roligt...

  • Pumpkin
    Nienna: Det ÄR ett jäkligt fräckt svar, och jag kan verkligen höra sarkasmen och spydigheten i det. Jag vet ju så väl hur han reagerat, han går omkring där hemma nu och är skitförbannad och känner sig sååå fruktansvärt orättvist behandlad.

    Visst, jag skrev att han inte skulle ringa och att ett mail räckte, men kunde han inte ha skrivit nånting mer? Han skrev inte ens typ "Kram/Pappa" eller ens "/Pappa" som han brukar göra vid de sällsynta tillfällen han mailar.
  • Nienna

    Om jag var du skulle jag vara väldigt frestad att ta tillbaka inbjudan, men samtidigt vill man ju ha sin familj närvarande även om man inte är så nära varandra.

    Trist att han inte kunde göra som du sa och verkligen tänka över det du skrivit och höra av sig sen.

  • Pumpkin

    Ja för inte fasiken hinner man läsa och tänka över ett sånt där mail på 6 minuter!? Mycket märkligt.

    Att ta tillbaka inbjudan har flygit genom mitt huvud några gånger, men samtidigt så finns den där "lilla flickan" inom mig som vill att pappa ska vara med och att allt ska bli bra.

    Vi får väl se om han ens hör av sig igen innan bröllopet.

  • Pumpkin

    Han har liksom inte ens träffat min blivande make

  • Annim

    Pumpkin:Se det positivt om han nu reagerade på detta sätt så trampade du nog på en öm tå!!!
    Vilket kan vara välbehövligt i detta fall!!!
    Var iskall och tacka för att du fick ditt svar!

    Hoppas han kan komma till insikt din far! O vara en pappa till sin dotter i framtiden!

  • Anettan73
    Pumpkin skrev 2008-05-20 17:39:00 följande:
    Happ, 6 minuter efter att jag skickat mailet fick jag det här svaret: Vi kommer.        God Jul & Gott Nytt År på dig med
    Oj...
  • Bellanote

    Pumpkin knepig far du verkar ha.

    Min nichlas har haft nervig kontakt med sin far men jag tvingade han att ta upp den när vi träffades för tre års sedan. och för några veckor sedan hade han namns dag. och då fick han ett sms där det stod - Grattis på namnsdagen Nichlas Önskar Pappa och han vart helt till sig det syntes att det gjorde så mycket för han det där lilla sms

  • Englali

    Hej tjejer!

    Här har ni skrivit för fullt idag.

    Jag har ännu inte taigt tag i ring bekymret. Måste ta mig i kragen och beställa och ordna allt. Vet dock inte om jag vill ha den i sitt originalutförande eller om jag vill ha liiite större diamanater

    Pumpkin: You go girl!! Tycker du gjorde helt rätt i att skicka mailet till din pappa. Men vilket svar?? Ngt trevligare eller mer utförligt hade man väl kunnat önska? Jag förstår dig... usch, men nu vet du ju att han kommer iaf.

    Ikväll är vi onyttiga och äter pizza. Men jag fick syn på ett kort på mig själv som ngn lagt upp på Facebook, en helfigursbild och jösses... jag har verkligen en skev självbild. Kunde den tjejen på kortet verkligen vara jag? Isf är jag betydligt mindre än vad jag själv tror *asg* Så... då kände jag att det var ok med lite pizza...

  • Pumpkin

    Så har man varit på årsmöte för BRFen då. Inte så särskilt spännande, och garanterat yngst var jag

    Har inte svarat på pappas idiotsvar, vet inte heller om jag kommer göra det. Vet inte vad jag ska skriva faktiskt, han vet ju vad jag tycker nu.

    Mmm, pizza... Muuums!

Svar på tråden Snart fruar! Sommarbröllop 2008 spurtar mot målet.