Hur vanligt är det att få kalla fötter inför bröllopet?
Marieanne skrev 2013-06-05 21:31:29 följande:
så skönt att den här tråden finns!Jag ska gifta mig om mindre än två veckor till mitt livs kärlek. Vi har känt varandra i fyra år och varit tillsammans i ett och ett halvt. Jag har inte haft ett uns tvekan utan det har hela tiden kännst så rätt!
Men de senaste veckorna har jag drömt att jag varit med andra och idag har jag gått runt och i mitt huvud gått igenom varenda kille jag någonsin varit med. Är det normalt?
Fram tills nu har jag vetat med säkerhet att den här personen vill jag spendera livet med. Nu känns allt plötsligt väldigt rörigt och förvirrande, jag är nere och kan inte sluta tänka på tidigare killar jag träffat.
Vad ska jag göra? Kan man prata om det här med sin blivande eller är det bara onödigt och helt fel?
Den där sortens drömmar tycker jag dyker upp under livets gång-om det inte är normalt så har något varit fel hela mitt 14-åriga förhållande. Jag tänker att hjärnan kan spela upp lite vad som helst osom man varit med om under livet-när som helst. och i en fas där man är på väg in i nya saker, tror jag man "gör upp" med både det ena och det andra, i form av rädslor, farhågor, möjligheter, risker och vägval i sitt undermedvetna.