• smörbullen

    Hur ska man fria....?

    Jag och min sambo har varit ett par sen 0kt 06 och förlovade sen Okt 07. Har aldrig kännt att jag velat gifta mig innan och känner att han är mannen i mitt liv, fast att vi är olika ibland och inte alltid överens. Jag är 35 och min sambo som varit gift tidigare är 40. Är det fel att gifta sig nu eller ska man vänta? Min sambo och jag har pratat om hur vi vill ha allt om vi skulle gifta oss men just nu är ekonomin sådär och jag har inget fast jobb utan är bara timanställd i Kommunen. Ge mig lite tips och råd. Cornelia

  • Svar på tråden Hur ska man fria....?
  • ingenjörsbruden

    Om det känns rätt så go for it!!!

    Man behöver ju inte bjuda 100 pers o göra något jättestort o påkostat!! Men om det är det man vill så är det kanske läge att börja spara i tid..... :)

    Jag planerar för ett pyttigt fm-bröllop med bara 13 gäster (2 barn). O det behöver inte kosta skjortan om man orkar göra maten själv!
    Man får göra precis som man vill!!

    Min sambos föräldrar bjöd bara på tårta o kaffe efter att de hade gift sig. Senare på kvällen gick de ut o åt på restaurang med bara sina föräldrar.
    Det är ju inte så dumt det heller!?!

    Lycka till!!

Svar på tråden Hur ska man fria....?