Gör något speciellt!
Någon som passar er, men som ni inte brukar göra!
Tänk inte bara "frieri-mallen" - om du exempelvis bokar bord på fin restaurang, säger att ni ska klä upp er osv, så kommer hon ju vara så extremt medveten av vad som är på gång att risken är stor att det blir ett antiklimax.
Förklara din kärlek på ett personligt sätt; kanske ett kärleksbrev, kanske små lappar över hela er lägenhet. Om det är svårt så köp häftet "En kärleksförklaring" och fyll i. Det gjorde jag till min kille på vår 2-års dag och han blev alldeles tårögd när han läste
Och han har tagit fram den efteråt och läst också. Det skulle kunna vara ett bra minne från er förlovning!
En annan idé: boka tid hos en bra fotograf och ta bilder på er ihop - också ett bra minne att spara! (Lite dyrare, dock...)
Eller boka en resa/en övernattning någonstans och kidnappa henne!